Ünlü Kürt sanatçı Perwer’den kınama

Kürt sanatçı Cıyager, HDP ve terör örgütü PKK’yı eleştirdiği için bir süre önce saldırıya uğramıştı. ünlü Kürt sanatçı Şıvan Perwer, yapılan saldırıyı “siyasi hareket faşizmi” olarak niteleyip kınadı. ünlü Kürt sanatçı Şıvan Perwer Irak Kürdistan bölgesel yönetiminin Erbil şehrinde TRT Kurdi mikrofonuna konuştu.

Giriş Tarihi: 31.1.2016 21:38 Güncelleme Tarihi: 31.1.2016 22:15
Ünlü Kürt sanatçı Perwer’den kınama

Şu an herkes çatışma ortamında olduğu için siyasi hareketlerin de faşizan yönleri oluyor, anlıyor musun? Kendisinden yana olmayan herkesi "karşıt" olarak yaftalıyor. "Ya benden yana olursun ya da karşımda" diyor. Bunlar faşizmin biçimleri. İnsanları senden yana yahut senin karşında olmaya mecbur bırakman hiç de doğru değil.

PKK, HEDEFİNDEN ASLA SAPMADI

SANATÇIYA SALDIRMAK HALKA SALDIRMAKTIR
Sanatçı, milletin umut ve moralinin artması için hizmet eder. Sanatçıya saldırdığın an, halkın umuduna ve moraline saldırmış olursun. Bu da faşizmin başka bir çeşididir. Kürt siyasi hareketlerinden rica ve talep ediyorum; aydınlara, yazarlara, sanatçılara kesinlikle el kaldırmayın. Sanatçı milletin dili, varlığı, moral ve umududur. Sanatçı herkes için çalışır; yalnızca bir parti için değil.

KENDİLERİNİ DEMOKRAT İDDİA ETMESİNLER
Sanatçı ve aydınlara yapılan saldırılar, faşist saldırılardır. Bu saldırıyı gerçekleştiren güç ve hareket demokrat olduğunu sakın iddia etmesin; demokrat değildir! Kendileri kaybeder, bozguna uğrarlar. Bu tür güç ve hareketler dünyadaki benzerlerine bakıp ibret alsınlar; Irak'taki Baas Rejimi'ni, Libya Rejimini, Arap ülkelerindeki rejimleri hatırlasınlar…

Ben bu tür saldırıların her çeşidine maruz kaldım. Sanatçılar şunu iyi bilmeli, ben "Direnmek yaşamaktır" dedim. Zorluklara ve saldırılara maruz kalsalar dahi boyun eğmesinler. Boyun eğen gerçek sanatçı değildir, boyun eğen gerçek aydın değildir. Zira o hayatın gerçeğini dile getirmektedir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ünlü Kürt sanatçı Perwer’den kınama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN