Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da ilginç istatistik!

'da 112 Acil Servis'e son 3 ayda gelen ç sayısı, 600 bini bularak, 547 bin 210 olan ilin unu aştı.

Giriş Tarihi: 1.2.2016 11:38 Güncelleme Tarihi: 1.2.2016 11:46
Ağrı'da ilginç istatistik!
'da sağlık ekipleri, çetin kış koşullarında özveriyle çalışarak acil durumdaki hastalara hizmet götürmeye çalışıyor. Kasım ayıyla birlikte kış koşullarının yaşanmaya başlamasıyla birlikte 112 Acil Servis ihbar hattına gelen ç sayısını artırdı. Kar yağışı nedeniyle zaman zaman köy yollarının kapandığı Ağrı'da, 112 Acil Servis'e gelen "kapalı yolların açılması için hasta var" şeklinde yapılan asılsız ihbarlarda da artışlar yaşandı.

Ağrı 112 Acil Servis Komuta Merkezi'ne kasım-ocak döneminde gelen çağrı sayısı, il unu aştı. Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) açıklanan son yerleşik nüfus durumuna göre 547 bin 210 kişinin yaşadığı Ağrı'da, 112'ye gelen çağrı sayısı, son 3 ayda 600 bini buldu.

- Zorlu koşullar özel donanımlı kar araçlarıyla aşılıyor

Ağrı 112 Acil Servis Başhekimi İsa Gülmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ağrı genelinde 12 istasyonda, 13 doktor, 140 sağlık personeli, 21 ambulans, 2 kar üstü ambulans ve 6 da 4×4 paletli ambulans jeep ile hizmet verdiklerini söyledi.

Servis olarak kar kış demeden büyük bir özveriyle çalıştıklarını ifade eden Gülmez, şöyle konuştu:

"Kış aylarının başladığı son 3 aydan beri 600 bin çağrı aldık. Bunlardan acil ihtiyacı olan 5 bin 992 hastaya ulaşıp hastanelere nakil ettik. Ayrıca 570 hastayı da başka şehirdeki sağlık kuruluşlarına sevkini gerçekleştirdik. Kış aylarında kötü hava koşulları nedeniyle bazı köy ve mezra yollarımız kar ve fırtınadan dolayı kapanıyor. Ulaşıma kapanan köy ve mezralarda rahatsızlanan toplam 20 hastamıza kar üstü ambulansla ulaşıp hastaneye naklini gerçekleştirdik. Zorlu kış şartları altında 7 gün 24 saat kar üstü araç ve ambulanslarımızla hastalarımıza hizmet vermeye çalışıyoruz."

- "Kapanan yolların açılması için çağırıyorlar"

Gülmez, kendilerini görev yaparken en çok zorlayan şeyin, ilgisiz konularda yapılan ya da kış aylarına özgü kapalı yolların açılması için yapılan asılsız ihbarlar olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Kar üstü araçlarımızı gereksiz yere çağıranlar oluyor. Özellikle yolları kapanan köy ve mezradaki bazı vatandaşlar sırf yollarını açtırmak için kar üstü ambulans çağırıyorlar. Kar üstü araçlarımızı yol açtırmak için değil gerçekten ulaşılamayan gerçek ihtiyacı olan hastaların yönlendirilip onları hastanelere taşımamız için kullanmamız gerekiyor çünkü gerçekten acil ihtiyacı olan hastalara ulaşmak için uğraşıyoruz ve gereksiz çağrılar yüzünden gerçekten ihtiyacı olan hastalara ulaşmamız çok zorlaşıyor. Ambulansları amaçları dışında kullanıp işlerini zorlaştırarak gerçek hastalara ulaşım süresini uzatmadan çalışmamız gerekiyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağrı'da ilginç istatistik!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN