Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İtalya'dan 3 milyar avroya "yeşil ışık"

İtalya, Avrupa Birliği'nin (AB) söz verdiği Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için harcanacak 3 milyar avroluk fon üzerindeki blokajını kaldırmak için "yeşil ışık" yaktı.

Giriş Tarihi: 2.2.2016 13:41

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, çıktığı Afrika turu kapsamında bulunduğu Nijerya'da, 3 milyar avroluk yardıma ilişkin ülkesinin blokajını kaldırılacağı sinyalini verdi.

Renzi, açıklamasında, "Biz, bu noktada insanların hayatını kurtarmak için kendi katkımızı Türkiye'ye vereceğiz. Akdeniz'de de binlerce insanın hayatını kurtarmak için her türlü çabayı yapacağız. Biz çok hayat kurtardık, bunu yapmaya devam da edeceğiz. Binlerce hayat, Avrupa'da yaşamaya devam ediyor. İnsanlık anlaşması, bütçeden önce gelir" ifadelerini kullandı.

AB'den Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılara sağlanacak 3 milyar avroluk destek İtalya'nın engeline takılmıştı.

İtalya, ülkedeki sığınmacılar için 2016 yılında 3,2 milyar avro harcama yapılacağının öngörüldüğünü belirterek, bunun bütçe açığı hesaplamasına dahil edilmemesini istemişti.

Türkiye'deki sığınmacılar için sağlanacak fonun yaklaşık 1 milyar avroluk kısmı AB bütçesinden karşılanacak. Geriye kalan kısmı ise üye ülkeler ekonomik büyüklüklerine göre verecek.

Sığınmacılara desteğin 427,5 milyon avrosunu Almanya, 327,6 milyon avrosunu İngiltere, 309,2 milyon avrosunu Fransa ve 224,9 milyon avrosunu İtalya sağlayacak.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ise payına düşen 2,3 milyon avroyu, Türkiye'deki sığınmacılar yerine Lübnan ve Ürdün'deki sığınmacılara göndereceğini açıkladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtalya'dan 3 milyar avroya "yeşil ışık"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN