Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burak Can Kahramanoğlu davasında tahliye

Berkin Elvan'ın cenaze töreninin ardından Okmeydanı'nda çıkan olaylarda öldürülen Burak Can Karamanoğlu cinayeti ile ilgili görülen davada, tutuklu sanıklardan Volkan Gezer hakkında tahliye kararı verildi.

Giriş Tarihi: 4.2.2016 17:32
Burak Can Kahramanoğlu davasında tahliye

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmada, tutuklu sanıklar Oğuz Kartal ve Volkan Gezer ile tutuksuz sanıklar Mustafa Samur ve Zafer Karadağ hazır bulundu. Öldürülen Burak Can Karamanoğlu'nun babası Halil Karamanoğlu da duruşmaya katıldı.

"BURAK CAN'I FİRARİ SANIK VURDU, GÖRÜNTÜLERDE DE VAR"

İlk olarak söz alan tutuklu sanık Oğuz Kartal, olaya ilişkin cezaevine gönderilen kamera görüntülerini 18 saat boyunca izleme şansı bulduğunu belirtti. Kartal, incelediği görüntülerde, iki grup arasında 25 metre uzaklık olduğunu, Burak Can'ın ise yakın mesafeden ateş edilerek öldürüldüğünü iddia etti. Firari sanık Gökhan Koca'nın görüntülerde silahla ateş ettiğini tespit ettiğini belirten Oğuz Kartal, Burak Can Karamanoğlu'nu da Gökhan Koca'nın vurduğunu ileri sürdü.

"HAVAYA 2 EL ATEŞ AÇTIM, 24 AYDIR HAPİSTEYİM"

Daha sonra söz alan diğer tutuklu sanık Volkan Gezer de, Burak Can Karamanoğlu'nu vuranın kendisi olmadığını söyleyerek, "Ben olayın yaşandığı sıralarda sadece havaya 2 el ateş açtım. Bu yüzden de 24 aydır hapisteyim. Kimseyi vurmadım" dedi.

Olayın ardından polisin kendisini evinden aldığını anlatan Gezer, "Beni evimden alan komiser Burak Can'ı kimin vurduğunu biliyor. Hatta o polis yoksul olduğumu görünce, çocuğa bez alması için eşime 50 TL para verdi" dedi.

Bunun üzerine mahkeme başkanı, 'Polis neden sana para versin?' deyince, Gezer, "Halime acıdı, o da benim vurmadığımı biliyordu" diye cevap verdi.

HALİL KARAMANOĞLU: OĞLUMU KİM VURDU BİLMİYORUM. BU KİŞİLERİ DE TANIMIYORUM

'Bu konuda söylemek istediğin bir şey var mı?' diye sorulan Burak Can'ın babası Halil Karamanoğlu da, "Kim vurdu bilmiyorum. Adalete güveniyorum. Bu kişileri tanımıyorum" dedi.

Daha sonra söz alan sanık Oğuz Kartal'ın avukatı Ersoy Kostak da, olay yerini gösteren 30 kameranın çektiği kayıtları incelediklerini, Burak Can'ın bulunduğu yere doğru ateş eden kişinin müvekkili olmadığını, bunu da tespit ettiklerini ve mahkemeye sunmak için süre talep ettiklerini belirtti.

TUTUKLU SANIK SAYISI 1'E İNDİ

Duruşma sonunda kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Volkan Gezer'in savunmasının alınmış olması, mevcut delil durumu ve tutuklulukta geçen süreyi dikkate alarak, adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

Diğer tutuklu sanık Oğuz Kartal hakkında ise kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin bulunması gerekçesiyle tutukluluk halinin devam etmesine karar verildi.

Mahkeme ayrıca, tutuklu sanık Oğuz Kartal'ın avukatının incelenen kamera kayıtlarında ateş eden kişinin görüntülerinin bulunduğunu söylemesi üzerine, bu görüntülerin bilirkişi tarafından incelenerek mahkemeye sunulması için 15 günlük süre verdiğini açıkladı.

Firari sanık Gökhan Koca hakkında ise yakalanmasına yönelik kararın devam etmesine karar verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burak Can Kahramanoğlu davasında tahliye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN