Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TİKA'dan Kazaki·stan'a sağlık alanında destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kazakistan'da 6 No'lu Polikliniğe ekipman desteğinde bulunuldu.

Giriş Tarihi: 5.2.2016 15:27
Kazakistan genelinde farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in ?Sağlıklı Kazakistan? programı doğrultusunda Batı Kazakistan Eyaleti'nde her geçen gün sayıları artan kanser ve kronik hastalık vakalarına rağmen 1980-1990 yıllarından kalma cihazlarla hizmet vermeye çalışan 6 No'lu Polikliniğe ekipman desteği verdi. Proje kapsamında TİKA tarafından temin edilen ameliyat masası, muayene yatağı, engelliler için manyetik terapi cihazı, EKG cihazı, Nebulizer ve gözlük lensleri takımı, düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene Batı Kazakistan Eyaleti Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, TİKA Kazakistan Koordinatörü Mehmet Bodur ve Poliklinik doktorları katıldı. Kazakistanlı yetkililer törende yaptıkları açıklamalarda, Türkiye'nin dost ve kardeş ülke Kazakistan'a vermiş olduğu desteklerden dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler.
6 No'lu Poliklinik, aile kliniği ve 2 tıp merkezi ile Ken Dala ve Arman ilçeleri, Zaşagan, Melovıe Gorki, Krugloozernoe, Serebryakovo köyleri ve şehirde bulunan cezaevi mahkûmları olmak üzere 250'si engelli, 14 bin 59'u çocuk, bin 611'i genç ve 37 bin 810'u da yetişkinlerden oluşan toplam 53 bin 730 kişiye hizmet veriyor. Ayrıca Kazakistan'da sağlık alanında TİKA ve Türkiye Sağlık Bakanlığı işbirliğinde 2015 yılına kadar 240 Kazak doktor nöroloji, onkoloji, travmatoloji, fizyoterapi, genel cerrahi, hematoloji, jinekoloji ve radyoloji branşlarında Türk meslektaşlarının tecrübesinden faydalandılar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TİKA'dan Kazaki·stan'a sağlık alanında destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN