Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Firari Öz'ün mallarına tedbir

Paralel Savcı Zekeriya Öz'e "Haksız mal edinme" davası açıldı. Öz'ün eş ve çocukları adına tapuda kayıtlı tüm taşınmazlar üzerine tedbir konuldu

Giriş Tarihi: 6.2.2016
Firari Öz'ün mallarına tedbir
Meslekten ihraç edilen eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz hakkında 'haksız mal edinme' suçundan dava açıldı. Hazırlanan iddianamede basın ve yayın organlarında yer alan haberler de yer aldı. Öz'ün yılda 20-25 kez ailesiyle birlikte yurtdışına tatile çıktığı, tatil giderlerini işadamlarına ödettiği iddiaları üzerine Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başmüfettişi tarafından hakkında inceleme başlatıldığı belirtildi. İddiaların araştırılması için Zekeriya Öz'ün son 5 yıla ait gelir ve giderleri Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan, mal bildirimlerinin ise HSYK Genel Sekreterliği'nden temin edildiği ve hazırlanan bilirkişi raporunda Zekeriya Öz'ün gelirleri ile giderleri arasında 146 bin 940 TL orantısızlık bulunduğu bildirildi. HSYK 2'nci Dairesi'nin 3 Aralık 2015 tarihli kararında Zekeriya Öz'ün 146 bin 940 TL kaynağı belli olmayacak şekilde mal edindiği iddia edildi.

HAKSIZ MAL VARLĞI
İddianamede, suçun sabit olması halinde 3628 sayılı Kanun'un 14. Maddesi'ne göre haksız edinilen malların zor alımına hükmedilmesinin öngörüldüğü, Bakırköy 6'ncı Sulh Ceza Hâkimliği'nin 3 Aralık 2015 tarihli kararı ile Zekeriya Öz'ün, 11 Aralık 2015 tarihli kararıyla da Öz'ün eş ve çocukları adına tapuda kayıtlı tüm taşınmazlar üzerine tedbir konulduğu anlatıldı.

DUBAİ SKANDALINI SABAH DUYURMUŞTU
Savcı Zekeriya Öz'ün, bir inşaat şirketinin parasıyla, Dubai'de krallara layık tatil yaptığını, kamuoyuna ilk kez SABAH duyurmuştu. Öz'ün 77 bin 500 liraya mal olan tatilin faturasını inşaat şirketinin ödediği ortaya çıkmıştı. Hakkında "örgüt kurmak" ve "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan yakalama kararı çıkarılan Öz, Paralel Yapı'nın diğer savcısı Celal Kara'yla Gürcistan'a kaçmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Firari Öz'ün mallarına tedbir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN