Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Halka şefkat teröriste kudret

Başbakan, 10 maddelik Terörle Mücadele Eylem Planı'nı Mardin'de açıkladı: Artık muhatap milletin kendisidir. Elinde silah olanı muhatap almayacağız. Halka şefkat, teröriste kudret ile muamele edilecek

Giriş Tarihi: 6.2.2016
Halka şefkat teröriste kudret
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 10 maddelik "Terörle Mücadele Eylem Planı"nı Mardin'de açıkladı. Yeni dönemi "İhya, İnşa ve İkna" süreci olarak isimlendiren Davutoğlu, "Herkesi muhatap alacağız ama elinde silah olan kimseyi muhatap almayacağız" dedi. Londra dönüşü Mardin'e gelen Davutoğlu, perşembe akşamı burada konakladı. Dün de çok sayıda bakan ile birlikte Artuklu Üniversitesi'ndeki "Kardeşlik Buluşmaları" konulu programa katılan Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada 1916'da İngilizlere karşı kazanılan Kut-ül Amera Savaşı'nı hatırlatarak, Alparslan'ın ve Selahaddin Eyyübi'nin torunlarının omuz omuza vermesi gerektiğine vurgu yaptı. Davutoğlu, 10 temel esasa dayanan eylem planını sırasıyla şöyle açıkladı:


İŞTE 10 MADELİK EYLEM PLANI


1) PSİKOLOJİK UNSUR:
Bu dönemde millet vicdanı ve irfanıyla millet aklını birleştireceğiz. Parçalayıcı ulus anlayışı yerine birleştirici millet ve insan odaklı devlet anlayışını yerleştireceğiz.

2) KAMU DÜZENİ İNŞA EDİLECEK:
Kamu düzenini kim, hangi gerekçe ile tehdit ederse, ister DAEŞ örneğinde olduğu gibi Sünni dindar vatandaşlarımızın hislerini istismar etmek için, ister PKK'da olduğu gibi Kürtler üzerinden, ister DHKP-C ile Alevi vatandaşlar üzerinden kim terör yapmak isterse engellenecek ve durdurulacak. Kesinlikle terörist ile halk ayrılacak, halka şefkat, teröriste kudret ile muamele edilecek. 1990'lı yıllara dönülmesine izin verilmeyecek.

3) KAPSAMLI REFORM SÜRECİ:
Başta yeni anayasa olmak üzere bütün vesayet kurumlarını değiştirelim diyoruz. HDP'den de randevu istemiştim. Bilinsin ki öyle veya böyle 12 Eylül Anayasası da, vesayetçi zihniyet de, tek tipçi terör örgütü de emellerine ulaşamayacak, yeni Türkiye'yi demokratik temeller üzerine inşa edeceğiz.

4) SOSYAL SEFERBERLİK İLAN EDİYORUZ:
Bütün yaralar sarılacak. Biz ki Gazze'nin, Somali'nin, Myanmar'ın, 2 buçuk milyon Suriyelinin yaralarını sarmışız, Sur'dan Silopi'den, Cizre'den çıkan vatandaşlarımızı bu zalimlerin eline bırakır mıyız? Her bir aileye gerekirse destek programı uygulayacağız. Otel ya da evlerde kalanlara kira yardımı yapmaya devam edeceğiz. Öğrencilerimize eğitimlerini yaptıracağız, telafi eğitimi vereceğiz. Yakılıp yıkılan okullarımızı, hastanelerimizi en iyi şekilde yeniden imar edeceğiz. Tek bir vatandaşımızın yardıma ihtiyacı varsa, Başbakanlık'ta da gerekli mekanizmayı kuracağız. Gençlik kampları kuracağız. Doğulu, batılı, gençleri kaynaştıracağız.

5) EKONOMİK AYAK:
Neresi olursa olsun bütün vatandaşlarımızın terör nedeniyle oluşan kaybını telafi edeceğiz. Bunlar yangın çıkardılar; biz yangın yerinde bir gülistan inşa edeceğiz inşallah. Dinlediğim bana iletilen her talep mutlaka yerine getirilecektir. Prim borçları hiçbir gecikme zammı ödenmeksizin ertelenecek. Esnaf ve sanatkarların Halkbank kredi ödemeleri ertelenecek. Çiftçilerimizin kredisi varsa ödenecek, her türlü destek sağlanacak. Yatırım gelmiyor diye tehdit edenler, yatırım gelince sabotaj yaptılar. Bu yatırımların hepsi tamamlanacak, kimsenin şüphesi olmasın.

6) ŞEHİRLERİN İHYASI:
Mardin, Diyarbakır gibi bütün tarihi şehirlerimizi yeni bir yasal çerçeveyle ihya çabası içinde olacağız. Sur'u tarihi özellikleriyle öylesine yeniden inşa edeceğiz ki bütün insanlık gelip ilham alacak. Kentsel altyapı tümüyle gözden geçirilecek, inşallah şehirlerimiz en iyi yaşanır şehirler haline gelecek.

7) ETKİN İLETİŞİM STRATEJİSİ:
Algı operasyonlarına karşı valiliklere talimat verdim, her yerle iletişim birimleri oluşacak.

8) YASAL VE İDARİ DÜZENLEMELER:
Yerel yönetimlerin yetkileri genişletilecek ama bunun istismar edilmesine asla izin verilmeyecek. Mesela Diyarbakır'da belediye bütçesinin yüzde 83'ü merkezden veriliyor. Sadece yüzde 20'si yatırıma, yüzde 36'sı personele harcanıyor. Yani yatırım yapmaktansa bazı terör unsurlarını istihdam edilmesine izin verilmeyecek, etkin şekilde denetlenecek. Terörü kullanan kim olursa olsun izin verilmeyecek. El yapımı patlayıcılar ve diğer silahlı şiddet unsurlarına dönük olarak da her türlü tedbiri alacağız.

9) YENİ DÖNEM:
Artık muhatap milletin tüm kendisidir. Bütün illerde ve ilçelerde STK temsilcilerinden, kanaat önderlerinden o bölgede herkesin saygı duyduğu isimlerden oluşan istişare meclisleri kurma talimatını kaymakamlara, valilere verdim. STK'larla görüştüğümde "Devlet sizi yönetmeyecek ama siz kendi aranızda örgütlenin, bir araya gelin, biz sizi muhatap almak istiyoruz" dedik. Herkesi muhatap alacağız ama elinde silah olan kimseyi muhatap almayacağız. Herkesle konuşacağız ama milletin başında boza pişirenleri, zulmedenleri muhatap almayacağız. Önce silahları bırakacaklar, ondan sonra konuşma olacak.

10) ORTADOĞU'DA KARDEŞLİK DÖNEMİ:
Kapsamlı bir birleştirici ruh hareketi başlatıyoruz. Sykes Picot'un (1916'da I. Dünya Savaşı sırasında İngiltere ve Fransa arasında Osmanlı Devleti'nin paylaşılmasını öngören anlaşma) o parçalayıcı anlayışı ve piyonları karşısında Türkiye her zaman birleştirici ruhu harekete geçirecek. Kut'ül Amera'da beraberdik, önümüzdeki dönemde de beraber olacağız

'ÇOCUKLAR DAĞA ÇIKMASIN İSTEDİK'
Ben bir Türkmen çocuğuyum. Sol tarafımda bir Mezopotamya çocuğu bir Kürt çocuğu oturur Mehmet Şimşek, sağımda Karadeniz'den Numan Kurtulmuş. Rumeli çocuğu Mehmet Müezzinoğlu karşımda. Bizim bakanlar kurulumuz işte bu.
Bu toprağın her aziz vatandaşının Hakkâri'de ne kadar hakkı varsa Edirne'de de o kadar hakkı vardır. Bir Türkmen çocuğuna Kürtçe yakışmaz mı, hem de çok güzel yakışır. Bir taraftan halkımızla birlikte kutlu bir yürüyüşe çıkarken, süreci istismar eden terör örgütü en azından insafa gelir diye çok çaba sarf ettik. Şu silahlar insin, kim ne istiyorsa özgürce isteyebilsin, çocuklar dağa çıkmasın; tek derdimiz buydu.

'HASTANELERDEN NE İSTEDİNİZ?'
Başbakan Davutoğlu, Gezi olaylarından sonra birilerinin terör örgütüne "Silahı bırakmayın" dediğini belirterek, şöyle devam etti: "Bizimle konuşmak isteyenle konuşuruz. Ama Moğol hukuku, Haçlı yaklaşımı, sömürgeci gibi bizim aramıza nifak sokmak isteyenlere karşı konuşacağımız tek dil milletin birliği ve beraberliği dilidir. Eğer bu son kalenin mevcudiyetine yönelik bir tehdit söz konusu olursa, yüreğimiz ne kadar muhabbetle doluysa, bileğimiz de o kadar kudretle bezenmiş ve bilenmiştir." Davutoğlu, HDP'lilerin yaralıların olduğunu iddia ettiği Cizre'deki 23 numara için de "Hâlâ oralardan yaralı diye hitap edilen evlerden hasta çıkarılıp bize teslim edilmedi. Ama Cizre Devlet Hastanesi'ne bir kaç gün içinde 20 roket atıldı. Ne istersiniz hastanelerden, ne istersiniz karne alan çocuklardan?" diyerek tepki gösterdi.

CUMA NAMAZINI GÖRMEZ KILDIRDI
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Terörle Mücadele Eylem Planı"nı açıklamasının ardından, cuma namazını Mardin Ulu Cami'de kıldı. Cuma namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, okuduğu cuma hutbesinde, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bütün camilerde "Şimdi Yaraları Sarma Zamanı" kampanyasını başlattıklarını belirterek, "Bu mübarek mekânlarda, bu şehirlerde, eli kalem tutacak nice çocuklar, nice gençler nasıl olur da kendi milletine, anne-babasına, kendi vatanına çukurlar kazarak, bombalar yerleştirerek, o şehirleri tahrip edebilir? Bütün bunlarda her birimizin sorumluluğu yok mudur? Mümin olarak üzerimize düşen vazifeleri yerine getirebildik mi? Hep birlikte bunun üzerinde düşünmek zorundayız" diye konuştu.

'BU TOPRAKLARA SAHİP ÇIKIN'
Başbakan Davutoğlu, cuma namazını Mardin Ulu Cami'de kıldı. Cami çıkışı vatandaşlar, "Mardin seninle gurur duyuyor", "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Dik dur eğilme, Mardin seninle" sloganları atarak, Başbakan'a destek verdi. Eski Mardin Çarşısı'nı da gezen Davutoğlu, burada esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti, oyuncak dağıttığı çocukları sevdi. Davutoğlu ardından Yeşilli ilçesine geçti. Türk bayraklarıyla kendisini bekleyen ve "Kahrolsun PKK" sloganları atan vatandaşlara hitap eden Davutoğlu, "Sizden buralara, bu topraklara sahip çıkmanızı, bu al bayrağa sahip çıkmanızı istiyorum. Allah bütün bu fitne odaklarını kahretsin" dedi. Midyat'ta da vatandaşları Arapça ve Kürtçe selamlayan Davutoğlu, "Bütün çukurlar kapatılacak, bütün barikatlar yıkılacak. Hep birlikte yeni Türkiye'ye yürüyeceğiz" diye konuştu. Davutoğlu'nun Terörle Mücadele Master Planı'nı açıkladığı toplantı öncesinde ise sanatçı Berdan Mardini bakanlarla bir araya gelerek barış için bestelediği türküyü okudu.

MERKEL GELİYOR

Almanya Başbakanı Merkel, Davutoğlu'nun daveti üzerine göç ve sığınmacı konularını görüşmek üzere pazartesi günü Türkiye'ye geliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halka şefkat teröriste kudret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN