'Suriye çözülmeden huzur sağlanamaz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Evlatlarıyla kendilerini Akdeniz'in soğuk sularına atan anne babaların dramından, çözüme katkı sağlamayan herkes sorumlu

Giriş Tarihi: 6.2.2016
'Suriye çözülmeden huzur sağlanamaz'
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Latin Amerika turunun üçüncü ve son durağı olan Ekvador'da, Suriye'deki krize ve bu ülkede yaşanan drama sessiz kalan uluslararası aktörlere seslendi:

YANLARINDAYIZ:
Türkiye olarak gerek sınırlarımıza gelen gerekse kendi yaşadıkları yerlerdeki tüm mazlumların, mağdurların yanında olmayısürdüreceğiz. Suriye'de yaşanan sorun çözülmeden bölgedeki diğer sıkıntıların üstesinden gelinebilmesi, huzur ve güven ortamının yeniden tesisi mümkün değildir.

KATKI SAĞLAMAYAN SORUMLU:
Küresel güç mücadelesinin arenası haline getirilen Suriye'nin, yeniden bu ülke halkının hayat alanı haline dönüştürülmesini sağlamalıyız. Kucaklarındaki evlatlarıyla kendilerini Akdeniz'in soğuk sularına atan anneler ve babaların dramından, bu meselenin çözümüne katkı sağlamayan herkes sorumludur. Suriye'de halkın meşru taleplerini ve beklentilerini karşılayacak gerçek bir siyasi geçiş sürecinin süratle hayata geçirilmesini tek çözüm görüyoruz.

MUHALEFET KATILMALI:
Eğer Suriye'de siyasi çözüm çabalarının başarılı olması isteniyorsa terör örgütlerine karşı daha ilkeli bir tutum takınılması, muhalefetin de adil bir anlayışla sürece dahil edilmesi şarttır.

ENDİŞE VERİCİ:
Suriye krizinin bölgemizde yol açtığı güvenlik sorunları endişe verici boyutlara ulaşmıştır. Bu ortamda Türkiye, egemenlik haklarını ve sınırlarının güvenliğini korumada daha hassas davranmak mecburiyetindedir. Kendi çıkarları adına bölgede terör yöntemleri kullanan rejimleri ve örgütleri destekleyen ülkelere karşı uluslararası toplumu çok daha güçlü bir tepki koymaya davet ediyoruz. Biz sınırlarımızı ve topraklarımızı hiçbir çıkar kaygısı gütmeksizin sığınmacılara açmaya devam ediyoruz.

'TERÖRLE MÜCADELEDE ÇOK DAHA KARARLIYIZ'
Şehirlerimizi adeta kan gölüne çeviren terör örgütlerine karşı, bugüne kadar verdiğimiz mücadeleyi bundan sonra da kararlı bir şekilde vermeye devam edeceğiz. Zira, bir devlet, insanının can, mal, akıl, tüm güvenliklerini sağlamakla görevlidir ve yaptığımız da budur. Türkiye'deki bu terör örgütleri 40 bini aşkın insanımızı öldürdüler. Bu terör örgütlerine karşı biz elimiz kolumuz bağlı mı duracağız? O terör örgütlerine karşı gerekli cevabı vermeyecek miyiz? Bundan sonra çok daha kararlıyız ve terör örgütlerine karşı sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Suriye çözülmeden huzur sağlanamaz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN