Avrasya'da çatışma değil barış istiyoruz

Başbakan Davutoğlu: Gereksiz rekabetler ve çatışmalar yerine artık Avrasya'yı bir barış coğrafyası yapmak durumundayız. Yapamazsak etnik, mezhebi, dini çatışmaların ve terörün, Afganistan'daki gibi tehdit olmasına yol açarız

Giriş Tarihi: 7.2.2016
Avrasya'da çatışma değil barış istiyoruz
Başbakan Ahmet Davutoğlu dün Kazakistan'ın başkenti Astana'ya gitti. Davutoğlu burada Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Başbakan Karim Masimov ile ikili ve heyetlerarası temaslarda bulundu. Davuoğlu'na Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım eşlik etti. Burada Uluslararası Türk Akademisi'nde düzenlenen konferansa katılan Davutoğlu, şu mesajları verdi:

YA BARIŞ YA DA...:
Hamdolsun ben bugün ata yurduma geldim... Atalarımız, 'her Türk Hoca Ahmet Yesevi gibi aynı ahlaka, aynı öze sahip olsun' derdi. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olsam da gönlüm ve zihnim her an bu coğrafyadadır. Soğuk savaşın ortaya çıkardığı sınırlar aramızda bariyerler oluşturdu. Bu koridor üzerinde şimdi ne şekilleneceği bizim elimizde. Ya bu hattı barış, daha çok ticaret, ulaştırma, daha yoğun bir kültürel etkileşim, enerji hatları, halkları birbirine bağlayan büyük projeler için kullanacağız ya da bu hat üzerinde rekabet edip bu rekabetlerin çatışmacı ortamında herkes kaybedecek.

BARIŞ KUŞAĞI:
Saraybosna'dan sadece Türkçe bilerek yola çıktığınızda ta Sincan'a, Çin'e kadar Türkçe'nin değişik lehçeleriyle seyahat edebilirsiniz. Bu coğrafyada yeni devletler doğdu. Şimdi bu coğrafyayı barış kuşağı haline getirmemiz için birlikte çalışmamız gerekir. Büyük imkanlar var önümüzde. Gereksiz rekabetler ve çatışmalar yerine artık bu Avrasya coğrafyasını bir barış coğrafyası yapmak durumundayız. Yapamazsak bu coğrafyada etnik, mezhebi, dini çatışmaların ve terörün, Afganistan'da oluşturduğu tehdit gibi tehdit olmasına yol açarız.

DERS OLMALI:
Bugün Türkiye'nin etrafında, birçok ülkede, başta Suriye ve Irak olmak üzere, yaşanan gerilimler hepimize ders olmalıdır. Ülkeler birliklerini, beraberliklerini korudukları, komşularıyla iyi ilişkiler geliştirdikleri zaman kalkınabilirler. Bu anlamda Türkiye ve Kazakistan iki istikrar adasıdır.

BARIŞ PROJESİ:
Çin'den başlayıp, Türkiye üzerinden Avrupa'ya kadar uzanacak orta koridor ulaşım hattına büyük önem veriyoruz... Bu iddialı ama bir barış projesidir. Tren yolunun yanı sıra aynı kuşakta karayolu taşımacılığının da geliştirilmesini istiyoruz.

KALPAK VE KAFTAN GİYDİ
Başbakan Davutoğlu'na Uluslararası Türk Akademisi'nde kalpak, kaftan ve yöresel çalgı kopuz hediye edildi. Davutoğlu, kendisine atlarla ilgili bir kitap verilmesi üzerine "Atlarla gittik, uçaklarla geldik" dedi. Davutoğlu Barış ve Hoşgörü Sarayı'ndaki kütüphanede yer alan "Stratejik Derinlik" isimli kitabını imzaladı. Davutoğlu, daha sonra akademi öğrencileri tarafından seslendirilen şarkı ve ilahileri dinledi.

'BEN DAHİL 78 MİLYON KAZAK'
Davutoğlu, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev ile yaptığı görüşmede, "Aksakallı olarak Türk-Kazak ilişkilerine yaptığınız katkı dolayısıyla teşekkür ediyorum" dedi. Nazarbayev'e, "8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile yaptığı ilk görüşmede Özal'a "Türkiye'de kaç kazak var" diye sorduğunu hatırlatan Davutoğlu, "Sayın Özal o zaman 'Ben dahil 70 milyon Kazak var' demişti. Nüfus sayımını yeni yaptık. Şimdi de ben dahil 78 milyon 600 bin Kazak'tan size selam getirdim" diye konuştu. Nazarbayev'in "Mültecilerle nüfusunuz çoğaldı" deyince Davutoğlu, "Onları da Kazak sayabiliriz. İçlerinde çok sayıda Türk kökenli var" yanıtını verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrasya'da çatışma değil barış istiyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN