Başkanlık sistemine destek yüzde 20 arttı

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Malkoç: Anketlere göre ilk kez başkanlığa verilen desteğin parlamenter sistemin önüne geçti. 7 Haziran'dan bu yana destek yüzde 20 arttı

Giriş Tarihi: 7.2.2016
Başkanlık sistemine destek yüzde 20 arttı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Güney Amerika gezisi sırasında gazetecilerle sohbet eden Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç başkanlık sistemiyle ilgili önemli açıklamar yaptı. Vatandaşın yüzde 25'nin başkanlık sistemiyle ilgili hâlâ 'Ben bilmiyorum' dediğini belirten Malkoç, "Kalan grupta ise parlamenter sistem mi, başkanlık sistemimi tartışmasında başkanlık daha yüksek çıkmaya başladı. Başkanlık sistemi ilk kez parlamenter sistemin önüne geçti. 7 Haziran seçimleri öncesinde durum çok farklıydı. Geçen süre içinde başkanlık sistemine destek yüzde 20 civarında arttı" dedi. Malkoç, çalışmalarına başlayan Anayasa Mutabakat Komisyonu'na düşen görevin daha önceki kötü tecrübeyi ortadan kaldırmak ve millete umut verip anayasanın yolunu açmak olduğunu söyledi. Malkoç, yüzde 100 mutabakat sağlamasının beklenemeyeceğini, çoğunluğun uzlaşmasının yeterli olması gerektiğini belirtti. Malkoç komisyondan birşey çıkmazsa AK Parti'nin kendi anayasa taslağını TBMM'ye sunması gerektiğini söyledi.

ANAYASA TOPLANTILARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni anayasa için toplumun önünü açmaya ve vatandaşlara yardımcı olmaya çalıştığını belirten Malkoç, şöyle devam etti: "Türkiye'nin her tarafından sivil toplum örgütleri 28 Ocak'ta Ankara'da yapılan anayasa toplantısı gibi toplantılar yapmak istiyor. Sivil toplum, üniversiteler ve aydınlara büyük görev düşüyor. Tıkanıklık olduğunda bu kesimler komisyonu arkadan itip, önden çekmeli. Özellikle MHP'ye büyük sorumluluk düşüyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkanlık sistemine destek yüzde 20 arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN