CHP'de hesap günü

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun prensesi Zeynep Altıok'un Meclis'teki odasında bulunan Atatürk posterini indirmesiyle başlayan kriz için Parti Meclisi bugün "acil" toplanıyor Altıok'un ismini açıklamadığı için partiden ihracı söz konusu olan Aylin Nazlıaka'nın "İsmi Kılıçdaroğlu'na söyledim. PM'de açıklamazsa ben söyleyeceğim" dediği öğrenildi

Giriş Tarihi: 7.2.2016
CHP'de hesap günü
CHP'yi sarsan "Atatürk portresini indiren milletvekili" skandalında düğüm bugün Parti Meclisi'nde (PM) çözülecek. Yaklaşık iki aydır hem CHP'yi hem de kamuoyunu meşgul eden ve krize dönüşen Atatürk portresi skandalıyla ilgili olağünüstü toplantıya çağrılan PM, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka hakkındaki soruşturma raporunu görüşüp ihraç konusunu netleştirecek. Parti içi kulis bilgilerine göre; Nazlıaka "O milletvekilinin adını Kemal Kılıçdaroğlu'na verdim. Genel başkan PM'de o ismi açıklamaz ise ben açıklayacağım" dedi. Bir PM yetkilisi ise "Kılıçdaroğlu'nun skandalda adı geçen İzmir Milletvekili Zeynep Altıok'u neden bu kadar koruduğunu anlamış değilim. Kendisi HDP'ye daha yakın bir kimliğe sahip. Gereksiz yere partinin kamuoyunda tartışılmasına neden oluyor" diye konuştu. PM'de yapılacak gizli oylamaya kendisi de PM üyesi olan Nazlıaka katılmayacak. Skandalı aydınlatmak için CHP yönetimi soruşturma komisyonu kurmuş ve o komisyon ilgili vekilleri dinledikten sonra olayı doğrulayan raporu CHP yönetimine sunmuştu. Geçen çarşamba günü toplanan CHP MYK, skandalın duyulmasına neden olan Nazlıaka'nın partiden kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edilmesi için raporu PM'ye sevk etmişti.

PARTİ TARİHİNDE İLK

Parti tarihinde ilk kez tek madde için olağanüstü toplanacak PM üyeleri bugün Nazlıaka'yla ilgili karar için gizli oylama yapacak. Nazlıaka, PM'de sözlü savunma yapacak. Bazı PM üyeleri, Nazlıaka'ya "Genel başkana bu ismi söylediniz mi?" diye soracak. Gizli oylamadan "PM raporunun Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilmesi" kararı çıkması bekleniyor. Bu kurul da Nazlıaka'nın partiden ihraç edilip edilmeyeceğine karar verecek. CHP'den sızan kulis bilgilerine göre; hakkındaki ihraç kararı PM toplantısında oylanacak olan Nazlıaka, bazı PM üyelerini arayarak "Benim Atatürkçü olduğumu biliyorsunuz. Benim hukukumu koruyun. O ismi ya Kılıçdaroğlu açıklar ya da ben" dedi.

YA O AÇIKLAR YA BEN

O PM üyeleri de "Aylin Hanım size güvenmek istiyoruz fakat bu işin aslı astarı nedir bilmiyoruz. Bu konuda bize aydınlatıcı bilgiler vermeniz gerekir" yanıtı verdi. Bunun üzerine Nazlıaka da "Ben bu ismi, gereğini yapacağını düşündüğüm için genel başkanıma arz ettim. Pazar günü tüm PM üyeleri önünde Kemal Bey'e bu ismi söylediğimi açıklayacağım. Ve Kemal Bey'e de 'Ya siz bu ismi burada açıklayın ya da ben hem burada PM üyelerine hem de medyaya açıklayacağım' diyeceğim. Ben masumum. Masum bir insanın siyasi katline nasıl müsaade edersiniz diye soracağım. Suçlu, başka bir CHP milletvekilli" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'de hesap günü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN