Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'daki "çözüm" konferansı

'da geçen hafta sonu düzenlenen "" bildirgesi açıklandı.

Giriş Tarihi: 8.2.2016 15:11

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi, Azadi Hareketi ile Kürt siyasiler ve sivil toplum kuruluşları iş birliğiyle 'da bir otelde düzenlenen konferansın bildirgesi Türkçe, Kürtçe ve Zazaca okundu.

Konferansın sonuç bildirgesinde, müzakere sürecinin başlatılması isteği aktarıldı. Konferansın herkes için anadille eğitim, düşünce ve örgütlenme özgürlüğünün anayasal güvence altına alınmasını savunduğu belirtilen bildirgede, şunlar kaydedildi:

"'nın silahlı mücadelesi ve şehir merkezlerinde yürüttüğü çatışmalar, bugün Kürt halkına ve davasına yarar getirmemektedir. PKK, kentlerdeki ve kırsal alanlardaki silahlı savaşı bir an önce sonlandırmalı, çukurları kapatmalı, barikatları kaldırmalıdır. Konferansımız, Varto, Silvan, Cizre, Sur, Nusaybin, İdil, Şırnak ve diğer yerleşim yerlerinde, çatışmalardan dolayı evlerini terk etmek zorunda kalan, zarar gören, yaşamını yitiren veya yaralananların maddi ve manevi zararlarının tazmini için devleti acil önlemler almaya çağırır."

Bildirgede, aktarılan taleplerin hayat bulması amacıyla kamuoyu oluşturmak ve taraflar nezdinde girişimlerde bulunmak için ilgililere inisiyatif geliştirme çağrısı da yapıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyarbakır'daki "çözüm" konferansı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN