Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Genel Yayın Yönetmeni'ne Kurtulmuş'a ten para cezası

Giriş Tarihi: 8.2.2016 17:38 Güncelleme Tarihi: 8.2.2016 17:49
Halk TV Genel Yayın Yönetmeni'ne Kurtulmuş'a hakaretten para cezası

Genel Yayın Yönetmeni , ekranda yer verilen bir yazıyla 'a te bulunulduğu gerekçesiyle 7 bin 760 lira adli para cezasına çarptırıldı.

ile Genel Müdürü 'in "" suçundan Ankara 32. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılandıkları davanın bugünkü celsesinde karar çıktı.Hakim Hakan Gültekin tarafların avukatlarının beyanlarını aldıktansonra hükmü açıkladı.

Buna göre Aygün, "alenen hakaret" suçundan 388 gün adli para cezasına çarptırıldı. Ceza, Aygün'ün ekonomik ve sosyal durumuna göre, bir günü 20 liradan hesaplanarak 7 bin 760 lira adli para cezası olarak belirlendi. Sevinç'in ise beraatına karar verildi. Buna ilişkin kararda, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun'daki, "Yayından doğan sorumluluk, yayını yöneten veya programı yapanla birlikte sorumlu müdüre aittir. Bu hüküm yayın kuruluşunun bu kanundan doğan sorumluluklarını ortadan kaldırmaz. Ancak, şirketi idare ve temsile yetkili kişiler, sorumlu müdürün incelemesinden geçmeden veya rızası hilafına bir yayına karar vermişlerse, bu durumda sorumluluk yayına karar veren söz konusu kişilere geçer" ifadesine işaret edildi.

Sevinç'in, suç tarihi itibarıyla Halk TV Genel Müdürü olduğu belirtilen kararda, "Sevinç'in, kamu davasına konu edilen haberin yayınlanmasıyla ilgili doğrudan tasarrufta bulunduğu konusunda somut delil olmaması nazara alınarak" beraatine karar verildiği kaydedildi.

İDDİANAME

İddianamede, 19 Aralık 2013'te, saat 20.23'ten itibaren Halk TV'de Kurtulmuş ile ilgili ekran yazılarının yayınlandığı, bunların sonradan yalan olduğunun anlaşıldığı ve yayınlanmasında kamu yararı bulunmadığı ifade edilmişti. "Siyasetçinin itibar kaybetmesine, toplum önünde küçük düşmesine yol açan haberin eleştiri kapsamında kabul edilemeyeceği" belirtilen iddianamede, Sevinç ve Aygün'ün "hakaret" suçundan cezalandırılması istenmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halk TV Genel Yayın Yönetmeni'ne Kurtulmuş'a hakaretten para cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN