Türkiye'nin en iyi haber sitesi

EGM trafik cezası sorgulama nasıl yapılır? HGS ceza sorgulama nasıl yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden trafik cezası sorgulama işlemini yapabilirsiniz. PTT müşteri hizmetlerinden de HGS bakiye sorgulamanızı yapabilirsiniz. Konu ile ilgili detaylara haberimizden erişebilirsiniz.

Giriş Tarihi: 9.2.2016 15:42
EGM trafik cezası sorgulama nasıl yapılır? HGS ceza sorgulama nasıl yapılır?
HGS hızlı geçiş sistemi köprü ve otoyollardan geçiş yapmak için ödememiz gereken ücreti alan bir sistemdir. Daha öncelerden köprü ve otoyol girişlerinde gişeler olurdu ve bu gişelerde duran görevlilere geçiş ücretini ödemek durumunda kalırdık. Bu yüzden köprü ve otoyol girişlerinde sıralar oluşmaya başlamıştı. Bide son yıllarda artan araba yoğunluğundan dolayı daha çok kuyruk oluşmaya başlamıştır. Bunun önüne geçebilmek için HGS sistemi geliştirilmiştir. Bu sistem sayesinde köprü ve otoyol geçiş ücretini durmadan seri bir şekilde sistem sizden almaktadır. Bankadaki hesabınızda geçiş ücreti düşmektedir. Bu sayede köprü ve otoyol girişlerinde oluşan sıra ve kuyrukların önüne geçilmiştir.

HGS kullanabilmek için anlaşmalı bankalara veya PTT kurumlarına gitmeniz gereklidir. Burada bir HGS hesabı açtırdıktan sonra aldığınız çipi aracınızın ön camına takmanız gereklidir. Köprü ve otoyollardan geçiş yapacağınız sırada sistem bu çipi okur ve geçiş ücretini HGS bakiyenizden düşer. Bu sayede durmadan seri bir şekilde geçiş yapabilirsiniz. HGS işlemlerinizin hepsini PTT kurumlarından gerçekleştirebilirsiniz. Ne kadar bakiyenizin kaldığını, bakiye yükleme işlemini, HGS geçiş ihlali sorgulama işlemleri gibi işlemlerin hepsini PTT kurumlarına giderek gerçekleştirebildiğiniz gibi internet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. HGS ile ilgili işlemlerinizi internet üzerinden HGS müşteri hizmetlerinin internet sayfasından gerçekleştirebilirsiniz.

HGS müşteri hizmetlerinin internet sayfasına giriş yaptıktan sonra eğer bir üyeliğiniz var ise sisteme giriş yapmanız gereklidir. Bir üyeliğiniz bulunmuyor ise öncelikle yapmanız gereken bir üyelik açmak olacaktır. Ana sayfada yer alan müşteri hizmetleri giriş linkini tıkladıktan sonra sol tarafta üye olun seçeneğini seçmeniz gereklidir. Üye kayıt sayfasına T.C. kimlik numaranızı veya vergi numaranızı girmeniz gereklidir. Daha sonra kullanmakta olduğunuz e-posta adresinizi girmeniz gereklidir. Bir şifre oluşturduktan sonra alt tarafta bulunan güvenlik kodunu da girerek üyelik alma işlemini tamamlayabilirsiniz. Üyelik alma işleminden sonra sağ tarafta sisteme giriş bölümü bulunmaktadır. Giriş sayfasına e-posta adresinizi ve şifrenizi girdikten sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra HGS bakiye sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Geçiş ihlali sorgulama işlemi için ana sayfada yer alan HGS geçiş ihlali sorgula seçeneğini seçmelisiniz. Açılan sayfaya araç plaka numaranızı girdikten sonra güvenlik kodunu da gerekli yere girmelisiniz. Bu işlemlerden sonra HGS geçiş ihlali sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

HGS bakiye yükleme işlemini PTT kurumlarından veya anlaşmalı bankalardan yapabilirsiniz. Buralara giderek HGS bakiyenize yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ama internet üzerinden de kolay bir şekilde HGS bakiye yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. HGS bakiye yükleme internet sitesine giriş yaptıktan sonra üye olmadan bakiye yükle seçeneğini seçmelisiniz. Açılan sayfada ilk olarak plaka numaranızı seçmelisiniz ve sonrasında plaka numaranızı girmeniz gereklidir. Daha sonrasında yükleme işlemine devam edebilirsiniz.

Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme
Trafik kurallarına uymadığınız zaman ve trafik polisleri tarafından yakalandığınız takdirde trafik cezası alırsınız. Sizin üzerinizde veya aracının plakasının üzerinde ne kadar trafik cezası olduğunu da trafik cezası sorgulama işlemi ile birlikte öğrenebilirsiniz. Trafik cezası sorgulama işlemini Emniyet Genel Müdürlüğü trafik şubesine giderek kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden de trafik cezası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İnternet üzerinden trafik cezası sorgulama işlemini Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğünü ana sayfasında yer alan trafik cezası ve otopark sorgulama seçeneğini seçmelisiniz. Açılan sorgulama sayfasına T.C. kimlik numaranızı, adınızı, soyadınızı ve doğum yılınızı doğru bir şekilde girmeniz gereklidir. Açılan sayfada karşınıza üç tane sorgulama seçeneği gelecektir. Eğer aracınızın plakasının üzerindeki trafik cezalarını öğrenmek istiyorsanız araç plakasına yazılan ceza sorgulama seçeneğini seçmelisiniz.

Açılan sayfaya araç plaka numarasını ve tescil belge seri numarasını girmeniz gerekmektedir. Eğer sürücü belgenizin üzerindeki trafik cezalarını öğrenmek istiyorsanız sorgulama sayfasından sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama seçeneğini seçmelisiniz. Açılan sayfaya T.C. kimlik numarası, nüfus cüzdan harf seri ve nüfus cüzdan seri numarasını girmeniz gerekmektedir. Trafik cezası ödeme işlemini de Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. İnternet sitesine giriş yaptıktan sonra ilk yapmanız gereken aracınızın üzerindeki trafik cezalarını sorgulamak olacaktır. Daha sonrasında eğer bir trafik cezanız var ise anlaşmalı bankaların kredi kartıyla ödeyebilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
EGM trafik cezası sorgulama nasıl yapılır? HGS ceza sorgulama nasıl yapılır?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN