Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devlet yaraları saracak

Güneydoğu'da özellikle son dönemde yaşanan çatışma süreci, bölgeyi harabeye çevirdi. Bütün acımasızlığıyla devam eden terörün yakın zamanda kalıcı barışa dönüşmesinin ardından bölgede ekonomi güçlendirilecek.

Giriş Tarihi: 10.2.2016 16:37
Devlet yaraları saracak

Çatışma süreci başlayana kadar merkezi hükümet ve yerel yönetimler arasında kentsel politikalar açısından önemli bir işbirliği ve müzakere sürecine sahne olan Diyarbakır'da, çatışmaların sona ermesinin ardından dönüşüm başlayacak. Sokağa çıkma yasağının kaldırıldığı ilçelerde operasyonlar sona erdi, yaşam normalleşmeye başladı. Kısa zaman içerisinde de tespit çalışmaları yapılacak ve normalleşme sürecine girilecek.

Göç eden ailelere destek

Güvenlik nedeniyle göç etmek zorunda kalan ve terörden etkilenen ailelere her bakımdan destek olunacağını açıklayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, bu vatandaşların gittikleri yerde izlenerek, aldıkları sosyal ve ekonomik hizmetlerin devamlılığının sağlanacağını belirtti. Bu bağlamda terör nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan ailelere her ay düzenli bir şekilde kira, sığınma ve geçici barınma yardımı yapılacak.

Gençlerin kız-erkek ayırımı olmadan bütün ülkede olduğu gibi Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da da geleceğe hazırlanması için tedbirler alınıyor. Yapılacak çalışma ile gençlik, spor ve kültür merkezlerinin çalışma kapasiteleri genişletilecek. Terör nedeniyle evleri zarar gören üniversite öğrencilerine Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında ücretsiz barınma imkanı sağlanacak.

Bölge yeniden inşa edilecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da yeni bir yasal düzenleme için çalışmalarını sürdürüyor. İznik, Amasya, Sivas, Kırşehir, Diyarbakır, Mardin gibi illerin tarihi merkezleri özel bir düzenlemeyle, gerekiyorsa yasal düzenlemeyle, tarihi dokuyu koruyacak şekilde muhafaza altına alınacak.

Özellikle Diyarbakır ve Sur, tarihine uygun şekilde yeniden inşa edilecek. Tarihi dokunun muhafazasıyla birlikte kentlerin alt yapı çalışmaları da devam edecek. Çukurlarla, mayınlarla bozulan isale hatları, kanalizasyonlar ve arıtma tesisleri tümüyle elden geçirilecek, yollar rehabilite edilecek, hasar gören enerji tesisleri onarılacak.

Ekonomik kalkınma hamlesi

Hükümet, bölgede ekonomik kalkınma hamlesi gerçekleştirmek için de önemli adımlar atıyor. Son 13 yıllık dönemde ekonomik anlamda büyük değişimin yaşandığı bölge daha da gelişecek ve güçlenecek.

Bu çerçevede Başbakan Ahmet Davutoğlu, kendisine iletilen her talebin mutlaka yerine getirileceğini belirterek şunları söyledi:

"Doğu ve Güneydoğu'da işveren ve sigortalıların ödeme güçlüğü nedeniyle oluşan prim borçları, hiçbir gecikme zammı ödenmeksizin ertelenecek. Esnaf ve sanatkarların Halkbank kredi ödemeleri ertelenecek. Çiftçilerimizin herhangi bir ödemesi varsa ertelenecek. Çiftçilerimize ve esnafımıza faizsiz kredi sağlanacak. İstihdam artışını sağlayacak şekilde yepyeni bir hamle başlatacağız. Huzur olmazsa ekonomi olmaz. Yeni bir ekonomik kalkınma hamlesi başlatıyoruz. 2016-2018 arasında sadece GAP bölgesine 26,5 milyar Türk lirası yatırım yapacağız. Onlar yıkmaya biz yapmaya geliyoruz. Onlar tahrip etmeye biz inşa etmeye geliyoruz."

Çalışmalar tamamlandığında Güneydoğu Anadolu Bölgesi terörle değil, kültür mirasıyla anılacak.(Yeni Şafak)
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet yaraları saracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN