Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cizre'de operasyonlar bitti temizlik başladı

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Cizre'deki operasyonların başarılı biçimde sona erdiğini açıkladı. Ala, bundan sonra yürütülecek temizlik faaliyetleri için yasağın devam edeceğini belirtti

Cizre'de operasyonlar bitti temizlik başladı
Şırnak Cizre'de, PKK'nın karargâh olarak kullandığı binadaki teröristlerin temizlenmesi ardından ilçedeki sıcak operasyonlar dün sona erdi. Açıklama İçişleri Bakanı Efkan Ala'dan geldi. Ala, "Bugün (dün) operasyonlar biraz önce bitti" sözleriyle yaptığı açıklamada "Cizre'de operasyonlar sona erdi çok başarılı bir biçimde. Ama bundan sonra yine arama tarama faaliyetleri devam edecek. Sokağa çıkma yasakları bir müddet daha Silopi'de olduğu gibi devam ettirilecek" dedi.

TUZAKLAR HER YERDE

Cizre'de bundan sonra temizlik çalışmalarının devam edeceğini belirten Ala şöyle konuştu: Bilinmeyen bazı bölgelerde insanlarımıza zarar verebilecek mayınlamalar olabilir. Yine çukurların kapatılması, bariyerlerin kaldırılması biraz zaman alabilir. Ancak bugün öğle itibarıyla tamamen alandan bu meseleler bertaraf edilmiş yani teröristler ve alana hakimiyet kurulmuştur. Dediğim gibi arama, tarama faaliyetlerinin devam edebilmesi için ve vatandaşlarımızın Cizre'ye girdiklerinde zarar gelmemesini sağlayıcı tedbirlerin tam olarak alınması için biraz daha sokağa çıkma yasağı devam edecek. Operasyonel faaliyetler bugün öğle itibarıyla sona erdi."

O BİNA SONLARI OLDU

Operasyonlar, örgütün Bostancı Caddesi'nde karargah olarak kullandığı 23 numaralı binadaki teröristlerin temizlenmesiyle son buldu. Geçen pazar yapılan (8 Şubat) operasyonda üst düzey teröristlerin de aralarında olduğu 30'a yakın terörist öldürülmüştü. O bodrumdan çıkan teröristlere ait cesetlerden 8'i Şanlıurfa Adli Tıp Kurumu'ndan HDP'li vekillerin de olduğu kalabalık grup tarafından alındı. Geçtiğimiz çarşamba ise ilçenin 3 ayrı noktasında 12 teröristin cesedi bulunmuştu. Önceki gün 5 teröristin öldürüldüğü ilçede örgüt saldırı pozisyonunu kaybetmiş oldu. Terör örgütünün 12 Ağustos'ta sözde özerklik ilan ettiği Cizre'de örgüt barikat ve hendeklerle terör estirmeye başladı. 14 Aralık'ta başlayan sokağa çıkma yasağının ardından 15 Aralık'tan bu yana devam eden operasyonlarda ise ilçede 597 terörist etkisiz hale getirildi. Bu arada PKK yandaşları Cizre'de çekildiğini ileri sürdükleri bazı fotoğraflarla provokasyon girişiminde bulundu. Şırnak Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Başarıya gölge düşürmek ve güvenlik güçlerini halkımızın nazarında itibarsızlaştırmak amacıyla sosyal medyada yayımlanan kaynağı belli olmayan fotoğrafların Cizre ile hiçbir ilgilisi bulunmamaktadır" denildi.

AVCI BİLANÇOYU AÇIKLADI: 400 OKULU YAKTILAR
Mili Eğitim Bakanı Nabi Avcı, terör örgütünün gerçekleştirdiği eylemlerde 400 okulun ateşe verildiğini açıkladı. Geçen yıl bilançosunu açıklayan Avcı, "Geçtiğimiz yıl, bazı kurumlarımızda birden fazla olmak üzere 400'e yakın okulumuza yönelik terör saldırısı gerçekleştirildi. Bu saldırılar nedeniyle, Bakanlığımız bütçesinden donatım, onarım ve acil ihtiyaçlar için fazladan 100 milyon liraya yakın bir kaynak kullanılmak zorunda kalınmıştır" dedi.

SUR'UN YÜZDE 90'I TEMİZLENDİ
Diyarbakır Sur'un yüzde 90'ının teröristlerden temizlendiği belirtildi. Operasyonların sürdüğü ilçede dün bölücü terör örgütü PKK üyesi bir keskin nişancı etkesiz hale getirildi. Diyarbakır'ın Bağlar ve Bismil ilçelerinde dün polisi hedef alan bombalı saldırılarda ise 4 polis memuru yaralandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cizre'de operasyonlar bitti temizlik başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN