Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NATO, Ege'de devriye görevine 'tamam' dedi

NATO üyesi ülkelerin savunma bakanlarının Brüksel mesaisinden mülteci krizine askeri destek kararı çıktı. NATO donanması, Ege'de gözlem ve bilgi aktarımı için devriye gezecek

Giriş Tarihi: 12.2.2016
NATO, Ege'de devriye görevine 'tamam' dedi
TÜRKİYE, ALMANYA VE YUNANİSTAN'IN ORTAK TALEBİ KABUL EDİLDİ

Belçika'nın başkenti Brüksel'de iki gündür devam eden NATO üyesi ülkelerin savunma bakanlarının toplantısından Ege'de mülteci krizinin çözümüne askeri destek kararı çıktı. Türkiye, Almanya ve Yunanistan'ın ortak talebi üzerine toplantının gündemine gelen NATO deniz güçlerinin Ege'de devriye görevi üstlenmesi önerisi üye ülkelerce prensipte kabul edildi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg oturum sonrası yaptığı açıklamada "NATO'nun sığınmacı ve göç krizinin çözümüne yardım etmesi kararı aldık. NATO donanması, Almanya komutasında yasa dışı göçle mücadele için Ege'de gözetleme ve yetkilileri bilgilendirme görevini üstlenecek" dedi. Stoltenberg kararın kaçak göçmen botlarını durdurma ve geri gönderme ile ilgili olmadığının altını çizerek "NATO, göçmen kaçakçılığı ve suç şebekeleri için kritik bilgiler temin etme ve gözetleme görevinde bulunacak. Bu görev ulusal sahil güvenlik birimleri ve AB Sınır Güvenlik Ajansı Frontex'le doğrudan irtibat kurularak yürütülecek. Türkiye, bu krizin ön cephesinde yer alıyor ve bu karar geçtiğimiz aralıkta NATO'nun aldığı destek kararını tamamlayacak" diye konuştu.

HIZLA HAREKETE GEÇİLMELİ
NATO deniz gücüne komuta edecek Almanya'nın Savunma Bakanı Ursula Von Der Leyen ise "Hızla harekete geçmemiz çok önemli" diyerek zamanın önemine vurgu yaptı. ABD Savunma Bakanı Asthon Carter da prensip kararını "NATO, krizle mücadelede operasyonları destekleme ve parçası olma konusunda isteğini ortaya koydu" sözleriyle yorumladı. Kulislerden edinilen ilk bilgilere göre plan çerçevesinde denizde görülen mülteci tekneleri hemen durdurularak içindekilerin Türk topraklarına caydırıcılık yöntemiyle yeniden dönmesi sağlanacak. NATO gemileri, teknelere Türk karasularına kadar eşlik edecek, ardından sığınmacılar yetkililerin gözetim ve kontrolünde Türkiye tarafından teslim alınacak. Prensipte kabul edilen planın, nihai şeklini almadan önce yeniden müzakere edileceği belirtildi.

4 MADDEDE NATO'NUN MÜCADELE PLANI

1 - Türkiye ve Yunanistan kendi kara sularındaki göçmenlere müdahale edecek. İki ülkenin güvenlik birimleri birbirlerinin deniz ve hava sınırlarına hiçbir şekilde girmeyecek.
2 -
Ege Denizi'ndeki uluslarası sularda istihbarat ve gözetleme görevi NATO'da olacak. NATO, Türk ve Yunan sahil güvenlik ekiplerine bilgi aktaracak.
3 -
NATO deniz gücünün komutası Almanya'da olacak. Uluslarası sularda görülen göçmenler caydırıcılık yöntemiyle Türkiye'ye döndürülecek.
4 -
'NATO Daimi Deniz Görev grubu 2'de halihazırda görev yapan 3 gemiye ek olarak başta Danimarka olmak üzere NATO üyesi müttefik ülkeler gemi desteği verecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
NATO, Ege'de devriye görevine 'tamam' dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN