Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"PYD'ye destek sürecek"

Giriş Tarihi: 12.2.2016
PYD'ye destek sürecek

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner: Türkiye, PKK ile YPG arasında bir bağ görüyor. Ancak biz görmüyoruz

ABD ile Türkiye arasında PYD konusunda yaşanan anlaşmazlık önceki gün de hem ABD Dışişleri ve Pentagon brifingleri hem de Kongre'deki DAEŞ konulu bir oturumda gündeme geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, günlük brifingde, PYD'yi terör örgütü olarak görmedikleri noktasındaki duruşlarını tekrarladı. Toner, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD'nin PYD politikasını hedef alan sözlerinin sorulması üzerine, "Biz PKK'yı terör örgütü olarak görüyoruz ama PKK ve YPG arasında net bir ayrım yapıyoruz. YPG'nin bugüne kadar Suriye'de DAEŞ'le mücadeleye odaklandığına inanıyoruz ve onları bu çabada destekliyoruz" diye konuştu. Türkiye ile farklı görüşlere sahip olduklarını dile getiren Toner, "Türkler, PKK ile YPG arasında bağ kuruyor, biz kurmuyoruz" ifadesini kullandı.

'ONLARI ANLIYORUZ'
Erdoğan'ın açıklamaları, DAEŞ'e karşı yürütülen Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay Steve Warren'ın brifinginde de soruldu. Warren, Bağdat'tan video konferans yoluyla Pentagon muhabirlerine verdiği brifingde, "Türkler NATO müttefiki ve ABD'nin uzun süredir dostu. Onların endişelerini anlıyoruz ve tam da bu türden güvenceler vermek için onlarla diplomatik düzeylerde birlikte çok yakın çalışıyoruz" diye konuştu. Türkiye'nin ABD'nin iyi bir müttefiki olduğunu belirten ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ise, "Onlarla her konuda değil ama terörizmin her türlüsüne karşı olmada sadık bir şekilde aynı fikirdeyiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"PYD'ye destek sürecek"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN