Asker İdil yolunda

Cizre'yi temizleyen özel kuvvetler, teröristlerin yığınak yaptığı İdil'e geçmek için hazırlanıyor. Uzman ekipler ise ilçedeki tuzaklı bombaların imhası için çalışmaları sürdürüyor

Asker İdil yolunda
Şırnak'ın Cizre ilçesinde PKK'lı teröristlerce kazılan çukurların kapatılması, kurulan barikatların kaldırılması ve tuzaklanan patlayıcıların imhası için 14 Aralık'ta başlatılan operasyonlar başarıyla tamamlandı. Yaklaşık 2 ay boyunca kahramanca mücadele veren askeri birlikler, Cizre'deki asayiş güvenliğini polise bırakmaya hazırlanıyor.

İDİL'E SEVKIYAT
Cizre'den çıkan askeri konvoylar yollarda uzun kuyruklar oluşturdu. Operasyona katılan birliklerin, birkaç gün dinlendikten sonra, teröristlerin hendekler kazıp barikat kurarak eylem hazırlığına geçtikleri Şırnak'ın İdil ilçesine kaydırılacağı ifade edildi.

İMHA SÜRECEK
Tamamı kontrol altına alınan, Cizre'de tuzaklanan bombaların bulunması ve imha için uzman ekipler çalışmalarını dedektör ve eğitimli köpeklerin de yardımıyla yürütüyor.

TERÖRE AĞIR DARBE

Cizre'de teröristler geçen yıl 12 Ağustos'ta sözde özerklik ilan etmiş ve barikat ve hendeklerle sokaklara bomba tuzaklamıştı. 14 Aralık'ta başlayan operasyonlar kapsamında ise bu güne kadar 654 terörist etkisiz hale getirilmişti.

YOL KESİP ARAÇ YAKTILAR
Diyarbakır -Silvan karayolunu kesen teröristler, kaçmaya çalışan bir araca ateş açtı. Bir kişiyi yaralayan PKK'lılar,biri TIR iki aracı da ateşe verdi. Şırnak'ta polis ve asker lojmanlarına taciz ateşi açan teröristler, Cizre Caddesi'nden geçen zırhlı araca el yapımı patlayıcı attı. Saldırıda 4 polis yaralandı. Mardin'in Nusaybin ilçesindeki çatışmada ise bir polis yaralandı. Bölücü teröristler Yavuz Selim İlkokulu ile Merkez Ortaokulu'nu da dün akşam ateşe verdi. Bu arada uluslararası İpek Yolu altından geçen menfeze çuvallarla tuzaklanmış 500 kilo patlayıcı da askerler tarafından fark edilerek kontrolü olarak imha edildi.

9 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ
Genelkurmay, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde devam eden operasyonda 6, Şırnak Cizre'de 3 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Cizre'de ise 31 teröristin cesedi ele geçirildi. Etkisiz hale getirilen terörist sayısı Sur'da 196'ya, Cizre'de 659'a yükseldi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asker İdil yolunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN