Birgün gazetesine terör örgütü propagandası davası

Nokta Dergisi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kapağına taşıdığı şehit tabutu önünde gülümserken çekilmiş kurgusal selfie fotoğrafını gazetede yayınlayan Birgün gazetesi de mahkemelik oldu. ‘Faşizm, nokta’ başlığını atan Birgün Gazetesi yöneticilerine ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret ve Terör Örgütü Propagandası Yapmak’ suçları kapsamında dava açıldı.

Giriş Tarihi: 15.2.2016 11:58
Birgün gazetesine terör örgütü propagandası davası
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede 'Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın arkasında şehitlerimize ait Türk Bayrağı asılı tabutlar bulunduğu halde cep telefonuyla gülümseyerek özçekim yaparken gösterir montajlama bir fotoğrafın bulunduğu söz konusu kapak ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı şehit cenazelerinin gelmesinden memnuniyet duyduğu izleniminin yaratıldığı kaydedildi.

"PKK ŞİDDETİNİN ÖVÜLDÜĞÜ..."

Bir ülkenin Cumhurbaşkanı'nın şehitlerin cenazelerinin gelmesi konusunda memnuniyet duyacağının düşünülemeyeceği belirtilen iddianamede, Cumhurbaşkanı'na onur, şeref ve saygınlığını rencide edecek şekilde somut bir fiil isnat edildiği belirtildi. Söz konusu fotoğraf ile PKK silahlı terör örgütünün cebir şiddet ve tehdit içeren yöntemlerinin övüldüğü, bu yöntemlere başvurmanın teşvik edildiği kaydedildi.

HAPİS CEZASI TALEP EDİLDİ

Hazırlanan haberin gerçek dışı olduğu belirtilen iddianamede Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İbrahim Aydın ve bağlı bulunduğu yetkili Cansever Uğur'un Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaları ve hapis ile cezalandırılmaları talep edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Birgün gazetesine terör örgütü propagandası davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN