Paralel Yapı ile PKK arası 'mobil ortaklık'

Giriş Tarihi: 15.2.2016
Paralel Yapı ile PKK arası 'mobil ortaklık'

Emniyet envanterinden kaybolan 11 mobil dinleme cihazını, Paralel Yapı'nın usulsüz dinlemeler için kullanılıp, PKK'ya yönelik operasyonları örgüte sızdırdığı ortaya çıktı

İstihbarat birimleri, emniyetin kayıp 11 dinleme cihazının, Paralel Devlet Yapılanması (PDY) tarafından Doğu ve Güneydoğu'da PKK'ya karşı yürütülen operasyonları baltalamak için kullanıldığını belirledi. 3 yıldır yapılan tüm çalışmalara rağmen akıbeti belirlenemeyen cihazlarla, bölgede usulsüz dinlemelerin yapıldığı ve bölücü örgüte yönelik operasyon bilgilerinin bu cihazlar üzerinden elde edilip sızdırıldığı kaydedildi. 17-25 Aralık darbe girişiminin ardından emniyet ve yargı içinde yuvalanmış PDY'ye yönelik temizlik çalışması başlatılırken, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığı'na (İDB) getirilen Engin Dinç envanter çalışması yapmıştı.

'İMHA EDİLDİ' TUTANAĞI...
Dinç'in yürüttüğü kapsamlı incelemede, mobil olarak çalışan 12 dinleme cihazının kayıp olduğu belirlenmişti. Tanesi 250-300 bin dolar arasında değişen cihazların İsrail-Rus ve ABD ortak yapımı olduğu belirlenmiş, müfettiş raporları doğrultusunda alınan ifadeler üzerine, cihazlardan 1'i Diyarbakır'da bulunmuştu. Paralel Yapı elemanları cihazının, KCK operasyonları kapsamında kullanmak amacıyla buraya götürdüğü ancak bozuk olduğu gerekçesiyle "imha edildi" şeklinde tutanağa bağladığı saptanmıştı. 6 yıl önce İDB'nin kullanımı için alınan cihazların akıbeti, 3 yıllık soruşturmaya rağmen aydınlatılamazken, bu cihazların geçmişte siyaseti itibarsızlaştırmaya yönelik usulsüz dinlemelerde de kullanıldığı ortaya çıkarılmıştı. İç Güvenlik Yasası ile yapılan temizlik harekâtının ardından ağır darbe alan PDY'nin, 22 Temmuz 2015'de başlatılan bölücü ve aşırı sol terör örgütlerine yönelik operasyonlarla yeniden harekete geçtiği belirlendi.

OPERASYON BİLGİLERİ SIZDIRILDI

Paralel Yapı'nın, terör örgütü PKK ile işbirliği yaptığı tespit edildi. Bölücü terör örgütünün sözde "kurtarılmış bölge" ilan ettiği Sur, Silopi, Cizre, Nusaybin, Dargeçit, Yüksekova ve Varto gibi ilçelere yönelik güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonlara ilişkin bilgilerin, önceden sızdırıldığı saptandı. Örgütün cephanelik, lojistik ve çatışma üssü olarak belirlenen kritik adreslere yönelik operasyon planlarının, anlık olarak PKK'ya aktarıldığı tespit edildi.

TELSİZ VE TELEFON DİNLEMEYE TAKILDILAR
Mobil çantalar içinde 300 metre kare ve üzeri alanlarda dinleme kapasitesine sahip bu cihazlarla, kritik toplantıların yapıldığı kurumların dinlendiği anlaşıldı. Bu toplantılarda alınan kararların, kısa süre sonra terör örgütleri mensuplarının yaptığı telsiz ve telefon dinlemelerine takıldığı da belirlendi. Usulsüz dinlemeyle elde ettikleri bilgileri terör örgütü PKK ile paylaşıp konum almalarını sağladığı kaydedilen Paralel örgütün, böylece devleti zafiyete uğratmayı planladığı değerlendiriliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel Yapı ile PKK arası 'mobil ortaklık'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN