Sputnik'in 'İncirlik' yalanı ortaya çıktı

Sputnik haber sitesinde "İdlib'deki hastaneyi vuran uçaklar İncirlik'ten havalandı" başlıklı bir haber yayınlandı. Ancak bu iddianın, Rusya'nın savaş suçlarını örtmeye yönelik bir yalan olduğu ortaya çıktı.

Giriş Tarihi: 17.2.2016 00:09 Güncelleme Tarihi: 17.2.2016 00:58
Sputnik'in 'İncirlik' yalanı ortaya çıktı
Sputnik haber sitesinde "İdlib'deki hastaneyi vuran uçaklar İncirlik'ten havalandı" başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde, Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Üyesi İgor Morozov'un Rusya'nın Halep ve İdlib'de hastaneler ile okullara yaptığı füze saldırılarını reddederek uçakların İncirlik'ten kalktığı iddialarına yer verildi. Morozov, "İstihbarat verileri, bu sivil hedefleri vuran uçakların, ABD öncülüğündeki koalisyon ve Türkiye'ye ait uçakların konuşlandığı İncirlik üssünden havalandığını gösteriyor" ifadelerini kullandı. Ayrıca Morozov, Rus uçaklarının bu zamana kadar sadece IŞİD ve diğer terör örgütlerinin hedeflerine saldırılar düzenlediğini vurguladı.

RUS UÇAKLARI İDLİB'TE HASTANEYE SALDIRDI

Ancak bu iddia, hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Bölgede, Esad rejiminin Rus hava saldırılarının desteğiyle hareket ettiği ve Halep'e yöneldiği bilinmektedir. Nitekim Halep ve İdlib'deki füze saldırıları, rejimi güçlendirerek muhalefetin direnişini kırma amacını taşımaktadır. Saldırıda vurulan sağlık merkezlerinden biri, Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'ne (MSF) ait bir hastaneydi. Örgüt, yaptığı açıklamada yapılan saldırıdan Rusya ve rejimi sorumlu tutmuştur. MSF Fransa Bürosu yetkilileri, hastaneye Suriye-Rusya koalisyonu uçaklarının saldırdığını doğrulamıştır. Ayrıca Türk Dış İşleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada, bunun bir savaş suçu olduğunu ve Rusya'nın işlediği bu suçlarla Suriye'deki gerilimi tırmandırdığını vurgulamıştır. Fransız Dış İşleri Bakanlığı benzer şekilde hastaneleri hedef alan bu saldırıların savaş suçu olduğu ve bu saldırıdan rejimin ve müttefiklerinin sorumlu olduğu açıklamasını yapmıştır. Son olarak, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville, BM Cenevre Ofisi'ndeki basın toplantısında, Rusya ve Suriye rejimini uyarmış ve saldırıların kasıtlı olarak yapıldığı ispatlanırsa "savaş suçu" sayılabileceğini belirtmiştir.

Ayrıca Morozov'un Rus uçaklarının sadece DAEŞ ve terör örgütlerinin hedeflerini vurduğu yönündeki açıklaması uluslararası kamuoyu tarafından reddedilmektedir. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rusya'nın Suriye'ye yönelik düzenlediği hava saldırıları sonucu bugüne kadar 1380 sivilin hayatını kaybettiğini aktarmıştır. Açıklamada, hayatını kaybeden 1380 sivilin içinde 332 kadın ve 195 çocuk olduğu belirtilmiştir. Dolayısıyla Morozov'un iddiaları Rusya'nın savaş suçlarını örtmeye yönelik bir yalandır.Kaynak: gununyalanlari.com

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sputnik'in 'İncirlik' yalanı ortaya çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN