Baykal'ın şifreleri

Giriş Tarihi: 17.2.2016 05:46 Güncelleme Tarihi: 17.2.2016 06:30
Baykal'ın şifreleri

Türk siyasetinin en önemli isimlerinden 'ın son günlerdeki çıkışı, 'ye en net mesaj oldu. Baykal, partinin HDP'ye yakınlaşmasını eleştirdi, Kılıçdaroğlu'nun da 'başkanlık' koltuğunu taşıyamadığına işaret etti.

eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili 'ın, için "Artık geride kalması gerektiği kanısındayım" diyerek genel başkanlıktan çekilmesi imasında bulunması siyasi kulisleri hareketlendirdi. Kulislerde Baykal'ın sözleri, "Kemal Bey'den desteğini çekti" şeklinde yorumlanırken, ikili arasında geçtiğimiz yılın son aylarında gerçekleşen görüşmenin perde arkası da parti kulislerine bomba gibi düştü.

"BIRAKMAK İSTİYORUM"

Kasım ayında yapılan genel seçimlerden hemen sonra Baykal'ın, Angora Evleri'ndeki konutunda gerçekleşen 3 saatlik görüşmede Kılıçdaroğlu'nun, "Yoruldum, bırakmak istiyorum" dediği, ardından Baykal'a parti yönetimini birlikte belirleme teklifinde de bulundu. Uzun bir süredir suskunluğunu koruyan ve kurultay aşamasında muhaliflerle birlikte hareket etmemeyi tercih eden Baykal, önce partinin kapalı grup toplantısında ardından da katıldığı bir televizyon programındaki eleştirileri ile parti içindeki tartışmaları alevlendirdi.

6 YILDA 300 PM ÜYESİ DEĞİŞTİ

Baykal'ın eleştirilerinin şifreleri ise kulislerde "Kemal Bey'in arkasında değilim", "Parti, kendi kaderini tayin etmeli", "Ben, alarm zili çalıyorum" şeklinde dile getirildi. Kulislerde, CHP'deki büyük tartışmanın içeriğinin çerçevesi ise şöyle: HDP'ye benziyor, marjinal çizgiye savruluyoruz. Partide çözülme yaşanıyor, umutlar erozyona uğruyor. Atatürk posteri krizini idare edemeyen, memleketi nasıl idare etsin? Cumhurbaşkanı'na kişisel tavır, devlete tavra dönüşüyor, bu yanlış. İstanbul, İzmir ve Ankara'daki belediye başkanları partiyi idare ediyor. Kemal Bey, inisiyatifi kaybetti, sağlıklı karar veremiyor. 6 yılda 300 PM üyesi, 100 MYK üyesi değiştirdi ama hiçbir şey değişmedi. Baykal, dünkü grup toplantısına katılmazken Kılıçdaroğlu gazetecilerin ısrarlı sorularına yanıt vermedi. Kılıçdaroğlu yanıt vermese de partinin genel başkan yardımcılarından Baykal'a tepki geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Baykal'ın bu şekilde konuşmasını doğru bulmadığını söyledi.

CHP eski MYK üyesi Savcı Sayan konuyla ilgili konuştu: Deniz Bey son derece haklı. Keşke daha önce ortaya çıksaydı. Türkiye'nin millileri harekete geçiyor. Obüsler PYD'yi, Baykal CHP'nin içindeki gayri millileri vurmaya başladı...

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun CHP'yi ideolojisiz bir parti haline getirdiği, tüm CHP'lilerin ortak fikri.

Kaynak: Takvim
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Baykal'ın şifreleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN