Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriye ve Irak'ta aynı oyunu oynuyorlar

Suriye konusunda koalisyon güçlerinin Türkiye'ye karşı dürüst davranmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye'de, Irak'ta, ne yazık ki aynı oyun oynanıyor

Giriş Tarihi: 17.2.2016
Suriye ve Irak'ta aynı oyunu oynuyorlar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya'nın Suriye'deki saldırılarına sert tepki göstererek, "Sivil halka acımasızca yapılan bu saldırıların hedefi, PYD'ye yönelik orada bir kuşak oluşturmaktır" dedi. PYD ve YPG'nin terör örgütü olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Bu terör örgütlerinin bu tür bir yapılanmaya gitmesine vesile olanları tarih affetmeyecektir" ifadesini kullandı. Erdoğan ile Yemen Cumhurbaşkanı Mansur Hadi dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bir araya geldi. Yaklaşık 1 saat 45 dakika süren görüşmeler sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında Erdoğan, şunları söyledi:
TARİH AFFETMEYECEK: Sivil halka acımasızca yapılan bu saldırıların hedefi PYD'ye yönelik orada bir kuşak oluşturmaktır. Burada işin kara boyutunu da YPG ile yürütmektedir. Buradan ben özellikle batılı dostlarımıza tekrar sesleniyorum. PYD ve YPG birer terör örgütüdür, bu terör örgütlerinin bu tür bir yapılanmaya gitmesine vesile olanları bir defa tarih affetmeyecektir.
KOALİSYONA TEPKİ: Biz koalisyon güçleriyle bir hareketin içindeyiz ama ne yazık ki koalisyon güçleri de şu anda attıkları bazı adımlarla örneğin telefon açıp, telefonda bizim ülkemize yönelik saldırılar karşısında silahlı kuvvetlerimizin top atışlarını ki bu angajman kurallarının uygulanmasıdır. Bunu kalkıp 'Suriye'deki Kürtlerin vurulması' diye ifade edenler önce dürüst davransınlar, onları ben dürüstlüğe davet ediyorum.
AYNI OYUN OYNANIYOR: PKK terör örgütünü bu şekilde kabul edenler şunu bilmelidir ki PYD de YPG de bunlar birer terör örgütüdür, kimse bunu farklı yere çekmeye kalkmasın. Zaman içinde biz bunlara zaten bütün belgelerini verdik. Belgeleri vermemize rağmen bunlar hala Suriye'de, Irak'ta ne yazık ki aynı oyunu oynuyorlar. DAEŞ bizim için nasıl bir terör örgütüyse PYD de, YPG de, DHKP-C'si de öyle bir terör örgütüdür.
ESAD'A SÖYLEMİŞTİM: Suriye'nin kuzeyinden kaçıp gelenler, rejmin daha düne kadar orada yaşayan Kürtlere pasaport, kimlik dahi vermediğini kime anlatacaklar. Biz 5 yıl öncesine kadar Esad'a 'Bunlar senin vatandaşın değil mi? Niçin bunlara kimlik kartı, pasaport vermiyorsun?' diyen benim. Bizzat kendisine söyleyen kişiyim. Neredeydi bu adamlar? Bu Batı neredeydi?
YEMEN'DEKİ SORUNLAR: Yemen'deki soruna siyasi çözüm bulmaya yönelik çabalar devam ediyor. Kalıcı çözüm, ancak siyasi diyalog ve meşru devlet makamlarına saygı temelinde bir mutabakatla mümkündür. Bu çerçevede 2216 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararının tüm taraflarca uygulanması çok önemlidir.
ADEN'E HASTANE: Aden'de bir sahra hastanesi kurmak suretiyle doktorlarımızı göndererek yaralı tedavisini yerinde yapalım diyoruz. Bunun için Sağlık Bakanlığı gereken notları aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan PYD açıklaması

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye ve Irak'ta aynı oyunu oynuyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN