Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Ön şartsız, masada herşey konuşulmalı"

Giriş Tarihi: 18.2.2016
Ön şartsız, masada herşey konuşulmalı

Başbakan Davutoğlu: Hiç kimse diğerine, masada olsun ya da olmasın diye bir şey dikte etmemeli. Birbirimize tahammül edebilmeliyiz. Ön şart koşmadan geleceği konuşabilmeliyiz

Ankara Vilayetler Evi'nde düzenlenen Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu Toplantısı'na katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP'nin Anayasa Mutabakat Komisyonu masasından çekilmesini değerlendirdi. Davutoğlu şunları söyledi:

DEMOKRATİK ORTAM: Şimdi biz 12 Eylül, 28 Şubat gibi, o fikir özgürlüğünü kısıtlayan, düşünce özgürlüğünü yok eden tecrübelerden sonra gerçek anlamda bilimsel hayatı teşvik edecek demokratik bir ortamı sağlamakla yükümlüyüz. Eğer anayasa bütün toplumu kuşatan bir mutabakatla gerçekleşecekse her konu masada olabilmeli. Hiç kimse bir diğerine, şu konu masada olsun ya da olmasın diye bir husus dikte etmemeli. O bakımdan biz dünkü gelişmeden sonra yaptığımız değerlendirmeyle bu çalışmaların devamı mahiyetinde AK Parti olarak ekibimizle birlikte komisyonda yer almaya devam edeceğimizi ifade ettik.

DEVAM ETMELİ: Bir kez daha bütün siyasi partilere bu çalışmaların devamı yönünde çağrıda bulunuyorum ve ön şart olmaksızın her konunun konuşulabileceği bir çerçeveyi masada tutmamız gerektiğini ifade ediyorum. Sayın Meclis Başkanımızdan da başlattığı bu güzel teşebbüsü devam ettirme yönünde iradesini sürdürmesini rica ediyorum. Her ne surette olursa olsun, biz Türkiye'de her şeyi tartışabilmeli, konuşabilmeliyiz. Birbirimize tahammül edebilmeliyiz. Ön şart koşmadan ülkemizin geleceğini konuşabilmeliyiz. Bu aynı zamanda bilimsel hayatla da doğrudan irtibatlı bir husustur. Özgürlüklerin genişlediği, geliştiği ve derinleştiği bir ortamda bilim hayatımız da büyük bir canlılık kazanacaktır. Bir kez daha bütün sivil toplum kuruluşların ve siyasi partilere bu yöndeki çalışmalara katkı yapmaları çağrısında bulunuyorum.

TERÖRE KARŞI ORTAK TAVIR
"Bu dönemde özellikle de belli şehirlerimizde yoğunlaşan terör tehdidi karşısında bilim adamlarımızın açık ve net bir tavırla Türkiye'nin geleceğini tehdit eden bu gelişmeler karşısında ortak bir tutum sergilemesi büyük önem taşıyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Ön şartsız, masada herşey konuşulmalı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN