Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınırda güvenlik sorunu yok

Giriş Tarihi: 18.2.2016
Sınırda güvenlik sorunu yok
Terör örgütü PYD'ye yönelik Suriye sınırından yapılan top atışları sürerken, güvenlik toplantısında Afrin ve Azez'e açılan Öncüpınar Sınır Kapısı'nın kapatılması gündeme geldi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Halep'e de Azez'e de insani yardımların bu kapıdan gittiğine dikkat çekerek Öncüpınar'ın kapatılmaması görüşünü dile getirdi. SABAH muhabirine dev ekranlarla donatılmış Komuta Kontrol Merkezi'ni gezdiren Bakan Tüfenkci, kameralarla kamyonlara yüklenmiş zeytinyağı tenekesinin üzerindeki yazının bile net bir şekilde okunabildiğini gösterdi. Kapının kapatılmasının mümkün olmadığını söyleyen Tüfenkci gerekçelerini ise şöyle anlattı:
* GÜVENLİK SORUNU YOK: Bir güvenlik sorunu bulunmamakta. Bütün kapıları 24 saat hareketli, dijital kameralarla izlediğimiz gibi bizim o kapılarda özellikle Suriye ile olan Öncüpınar, Mürşitpınar ve Cilvegözü'nde son teknoloji ekipmanları kullanıyoruz.
* ANKARA'DAN DA KONTROL EDİYORUZ: Bu kapılar yüz tanıma sistemleri ve x-ray'ler dahil olmak üzere tamamı elektronik ortamda denetim altında. Denetimleri sadece o bölgedeki çalışan arkadaşlarımıza bırakmıyoruz. Bütün kapılarda olduğu gibi merkez olarak Ankara'dan da denetimlerini ve kontrollerini yapıyoruz.
* KAPATILMASINDAN YANA DEĞİLİZ: Bu kapılara tam olarak hakimiz. Kapılar noktasında eğer hükümet kararı olmadıkça kapıları kapatmaktan yana değiliz. Sığınmacıları şu anda kapılara yakın, sınıra yakın bölgelerde misafir ediyoruz. Bütün ihtiyaçlarını insani yardım kuruluşları vasıtasıyla Kilis Valiliği üzerinden kontrollü olarak geçişine izin verdiğimiz araçlar vasıtasıyla sağlamaktayız. Kapıları kapatacak bir çalışmamıza gerek yok.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınırda güvenlik sorunu yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN