O General’in avukatı yakalandı

Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın Ankara’da 2 yıldır satamadığı villasının FETÖ’nün finansmanı ile 29 Mayıs 2015 günlü ihanet manşeti karşılığı fahiş bir fiyatla alındığı, iddiasıyla yürütülen soruşturmada, gözaltına alınan iki avukat tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Bu arada Celepoğlu’nun avukatı Sönmez Ahi de İstanbul’da yakalandı.

Giriş Tarihi: 20.2.2016 18:15
O General’in avukatı yakalandı
Cumhuriyet Gazetesi'nin 29 Mayıs 2015 günlü MİT Tırları ile ilgili manşeti ardından Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ın Ankara'da 2 yıldır satamadığı villasının FETÖ'nün finansmanı ile fahiş bir fiyatla alındığı, iddiasıyla yürütülen soruşturmada gözaltına alınan iki avukat tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Bu arada Hamza Celepoğlu'nun avukatı Sönmez Ahi de İstanbul'da yakalandı.
Sabah saatlerinde İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin tamamlanması ardından savcılık sorgusuna geçilen avukatlar Atilla Tarık Çilekçi ve Bekir Mustafa Yılmaz'in savcılıkça ifadelerine başvuruldu. İfade işlemlerini Savcı Hasan Yılmaz gerçekleştirdi.
Atilla Tarık Çilekçi'nin Fethullah Gülen'in Altunizade'de FEM Dershanesi'nin üst katında yaşadığı sırada hizmetinde bulunduğu iddia edilmişti. Çilekçi'ye bu iddia ve Fethullah Gülen'den talimat alıp almadığı soruldu. İnkar edince de önüne 1990 yıllarda çekilmiş bir de fotoğraf konuldu. Fotoğrafta Gülen ile Çilekçi yan yana görülüyor. Çilekçi fotoğrafı reddetmese de ne zaman nerede çekildiğini hatırlamadığını ileri sürdü. Çilekçi, paralel yapı ile ilgisini kestiğini iddia ederek "Bende Cumhurbaşkanımız gibi düşünüyorum. Altı ibadet, ortası ticaret, üstü ihanet. Ben sadece ibadet kısmındayım. Ancak 2013'te ihaneti görünce irtibatımı kestim" dedi.

Çilekçi'nin ayrıca gözaltına alınan avukatlardan Bekir Mustafa Yılmaz ile para trafiği belirlendi. Çilekçi'ye bu para trafiğinin gerekçesi soruldu. Savcılığın Şubat ayı içerisinde Gülen ile görüşeceği bunun için randevusu olduğu yönündeki tespiti de Çilekçi'ye soru olarak yöneltildi. Emniyet kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Çilekçi'nin ev aramasında iki saksıyı birbirine geçirerek arasına sakladığı hafıza kartı bulundu. Çilekçi'nin gözaltı kararı sonrası telefonunu sıfırladığı belirlenirken, evden bir de sinyal kesici Jammer çıktı.

GÖRÜNTÜLER KARŞILIĞI MI?
Avukat Bekir Mustafa Yılmaz'a ise Can Dündar'dan aldığı lüks villa ile ilgili sorular yöneltildi. Bahsi geçen evi Can Dündar'ın Cumhuriyet Gazetesi'nde MİT Tırlarına ait görüntüleri yayınlama karşılığı alıp almadığı sorulan Yılmaz, evin bedelini resmi kayıtlarda görülen bedelden düşük gösterip göstermediği yönündeki soruyu cevaplandırdı. Can Dündar'ın 2 senedir satılamayan evini almak üzere kimseden talimat alıp almadığı sorulan Yılmaz, 29 Mayıs 2015'teki Cumhuriyet Gazetesi'nin manşeti ardından satışın yapılmasının tesadüf olup olmadığı yönündeki bir soruya da muhatap oldu..

SÖNMEZ AHİ:BİZ BURAYI CAN DÜNDAR'DAN ALDIK
Savcılığın ayrıca teknik takip sonucu Can Dündar'dan villayı Bekir Mustafa Yılmaz ile Sönmez Ahi'nin beraber aldıklarını saptadı. Sönmez Ahi'nin bir bayanla Can Dündar'dan Rönesans Vilları'nda 4 katlı villa aldık" şeklinde görüşmesinin olduğu saptandı.
Akşam saatlerinde sorguları tamamlanan avukatlar Bekir Mustafa Yılmaz ve Atilla Tarık Çilekçi darbe, casusluk ve terör örgütü üyeliği suçlamaları kapsamında tutuklamaya sevk edildi.

GENERAL'İN AVUKATI YAKALANDI
Diğer taraftan hakkında soruşturma kapsamında gözaltı kararı bulunmasına rağmen birkaç gündür polisten kaçan Hamza Celepoğlu'nun avukatı Sönmez Ahi İstanbul'da yakalandı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürülerek nezarethaneye konan Ahi, buradaki işlemlerinin tamamlanması ardından savcılığa çıkarılacak. Hakkında gözaltı kararı bulunan 4. Şüpheli Faruk Öksüz'ü arama çalışmaları ise devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O General’in avukatı yakalandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN