Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkent için özel güvenlik konsepti

Başbakan Davutoğlu, illere yönelik yeni güvenlik tedbirlerini açıkladı. Son terör saldırısının hedefinde olan Ankara için özel bir eylem planı hazırlanacağını söyleyen Davutoğlu, "Başkente has güvenlik anlayışıyla meseleyi ele alacağız" dedi

Giriş Tarihi: 21.2.2016
Başkent için özel güvenlik konsepti
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'daki son bombalı terör saldırısı hakkında Ankara Valiliği'nde gerçekleştirilen kapsamlı bir toplantıyla brifing aldı. Ankara'daki saldırıyı TAK'ın üstlenmesine ilişkin Davutoğlu, "TAK dediğiniz ayrı bir örgüt değil, PKK'nın uzantısı... YPG de PKK'nın uzantısı bir örgüt. TAK üstlenmiş olsa da YPG bağlantısını ortadan kaldırmaz. Uluslararası alanda YPG'nin meşruiyetine dönük gölge düştüğü hissine kapıldıktan sonra TAK diye paravan bir örgüt PKK ile irtibatlı bir örgüt bunu üstlendi" diye konuştu. Brifing sonrası açıklamalarda bulunan Davutoğlu şunları söyledi:

HER İLE ÖZEL TEDBİR: Türkiye genelinde yaptığımız güvenlik değerlendirmelerine şimdi il bazında, her ilimizde ele alarak, her ilimizin hassasiyet kesbeden güvenlik ihtiyaçlarını karşılamaya dönük çalışmalar yürütüyoruz.

ANKARA'YA HAS GÜVENLİK: Ankara'ya has, Başkent güvenlik anlayışı ve konsepti bağlamında bir çalışmayı en kısa zamanda, bugün ele aldığımız prensipler etrafında şekillendireceğiz ve Başkente has ve Başkentin özelliklerini gözeten yeni bir güvenlik anlayışıyla meseleyi ele alacağız.

GENELGE OLARAK DUYURULACAK: Ankara'nın, Başkentin hususiyetlerini de gözeten bir eylem planı hazırlanacak. Önce Sayın İçişleri Bakanımıza sonra da bizzat bana tevdi edilecek. Ve bu bir genelge halinde bütün kurumlara tevdi edilecek.

GEREKİRSE TAKVİYE YAPILACAK: Ne ihtiyaç varsa, ne teçhizat takviyesi yapılması gerekiyorsa bunu süratle yapacağız ve personel takviyesi gerekiyorsa personel takviyesi de yapacağız.

PKK-YPG BAĞLANTISI: Birilerinin algı operasyonuna bu konuda izin vermemek lazım. Evet çok açık bir şekilde PKK-YPG bağlantısı ortaya çıkartılmıştır, bütün örgütsel irtibatlar tespit edilmiştir. Kimse bu olayı saptırmaya kalkışmamalıdır, bu irtibatlar nettir, kişiler çok açıktır.

NİYE 3 GÜN BEKLEDİLER?: Daha önce de zannediyorum Kumrular olayında TAK anında (saldırıyı) üstlendi. Niye bu açıklamayı yapmak için 3 gün bekleme ihtiyacı hissettiler? TAK dediğinizde ayrı bir örgüt değil, PKK'nın uzantısı bir örgüt. Bunlar YPG'nin de TAK'ın da talimat aldığı Kandil'i gösteriyor.

ABD'DEN 'AMA'SIZ DAYANIŞMA BEKLİYORUZ: Müttefik ülkeden beklediğimiz tek şey Türkiye'yi savunmasıdır. Yani, Suriye'nin içinde YPG'nin DAEŞ'e karşı mücadele edip etmediği konusunda tartışabiliriz. Ama Türkiye'ye dönük tehdit söz konusuysa bunu tartışma konusu yapmayız. ABD'den beklediğimiz tek şey Türkiye ile 'ama'sız bir dayanışma içinde olmalarıdır.

CERATTEPE'DE YAŞANANLAR: Artvin'deki gelişmeleri yakından takip ettik. Dünyanın en güzel coğrafyalarından biridir o yaylalar. Aynı şekilde maden bakımından zengin bir ülkeyiz. Yeterince kullanmadığımız konusunda eleştiriye tabi tutuluyoruz. Bu kaynakları değerlendirmek de bizim ekonomik zenginliğimiz. Mesele bu iki görevi birbiriyle çelişmeden yapmak.

Başbakan Davutoğlu yeni güvenlik planını açıkladı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkent için özel güvenlik konsepti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN