Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maskelerini bir bir indiriyoruz

Giriş Tarihi: 21.2.2016
Maskelerini bir bir indiriyoruz

Paralel Yapı ilişkisi nedeniyle kayyum atanan Kaynak Holding Yönetim Kurulu Başkanı İmran Okumuş: Gülen'in haber sızdıran bir ekibi var. Biz atanmadan önce 30 milyon lirayı Hollanda'ya kaçırmışlar ve paralel şirketler kurmuşlar

Kaynak Holding Yönetim Kurulu Başkanı İmran Okumuş, kayyum atandığı Kaynak Holding'in eski sahipleri ve Paralel Yapı bağlantısı hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. Okumuş, kayyum olarak göreve geldiği ilk dönemde holdingde karşılaştığı yöneticiler için de "Bu kadar yalan söyleyen bir insan topluluğunu hayatımda görmedim" ifadelerini kullandı.

BİNALARI SATIŞA ÇIKARMIŞLAR

Yönetim Kurulu Başkanı Okumuş, holding bünyesinde otomotiv dışında hemen her alanda faaliyet gösteren 58 şirket olduğunu anlatarak, yayın ve enerji grubundaki farklı illerde bulunan bazı şirketlerin, kamudan iş alabilmek için Ankara'ya taşındığını tespit ettiklerini bildirdi. Okumuş sözlerini şöyle sürdürdü: "Herhalde Gülen'in haber sızdıran bir ekibi hâlâ faaliyette. Biz atanmadan önce 30 milyon lira Hollanda'ya kâr payı diye kaçırılmış. Haber almışlar, şirketlere alternatif şirketler kurmuşlar, 7 şirkete sadece Kaynak Holding bünyesinde diye kâr payı dağıtmışlar, okul, yurt ve şirket binalarını satışa çıkarmışlar." İmran Okumuş, holding bünyesinde sağlık sektöründe faaliyet gösteren bir şirket için mülk satışlarıyla ilgili görüşmelerin yapıldığını, hatta şirketin tüm hisselerinin satışıyla ilgili Japonya'da bir firmayla anlaşmaya varıldığını tespit ettiklerini belirtti.

KİM BU ORTAKLAR?
İmran Okumuş, "Biz durdurduk bu satışı. Gerçek sahipleri yok bu şirketlerin. Ortaklar Kurulu adı altında açıklama yapıyorlar. 'Bu ortaklar kim istiyorum?' diyorum, ses yok. Türkiye'de değillerse istedikleri yere de giderim" diye konuştu. Holding'in nakit akışlarını incelediklerini belirten Okumuş, şöyle devam etti: "Gazeteciler ve Yazarlar Derneği'ne aylık 100 bin lira bağışın yanı sıra Japonya ve İngiltere'de vakıflara 2015'te yaklaşık 6 trilyon lira bağış var. 2015'te İspanya'ya, sanal oyun için 12 milyon lira göndermişler. Ama ortada oyun filan yok. Samanyolu TV'ye geçen yıl film anlaşması yapılmış, 2 kez 5'er milyon liralık ödeme yapılmış ama ortada film de yok."

SIZINTI, HİMMET TOPLAMA ARACI...
İmran Okumuş, personel alımlarının ve iş ilişkilerinin Paralel Yapı talebi doğrultusunda gerçekleştirildiğini vurgulayarak, şunları söyledi: "Kendi ağlarını örmüşler. Sadece duvarlar yok. Maske kullanmışlar. Bu maskeleri bir bir indiriyoruz. Sızıntı dergisinin abone sayısı 2014'te 721 bin, 2015'te 520 binken 2016'da ise sıfır. Bu abonelik değildi, havuzda toplanan para. Sızıntı dergisi bu örgütün 'himmet toplama aracı' olmuş. Demek ki talimat geldi 'Abone olmayın' diye, abone olmadılar."

HİÇBİR İŞ YAPMAYAN İMAMLARA SERVET ÖDEDİLER
Holding bünyesinde birçok imamın iş yapmadığı halde yüksek maaşlara bağlandığını da belirten Okumuş şöyle konuştu: "Gülen'in İzmir'de yaşayan kardeşi Mesih Gülen hiçbir iş yapmadığı halde danışman olarak aylık 48 bin lira, yeğeni Kubbettin Gülen ise aynı görev için 6 bin 900 lira alıyordu. İşlerine son verdik. Toplam 355 kişiydi, birçoğu yurtdışına kaçtı. O an belirlediğimiz 182'sinin iş akdini feshettik. Genel müdürlerin ortalama brüt maaşları 9 bin 600 liraydı. Bunlar hiçbir iş yapmayan, sadece onlara hizmet etmiş 'abi' konumunda kişiler."

ASGARİ ÜCRET ÖDEYİP SERVİS PARASI ALIYORLARDI
Holding bünyesinde, 5 binin üzerinde mavi yakalı olmak üzere 11 bin 300 kişinin çalıştığını kaydeden İmran Okumuş, bunların çoğunun asgari ücretli olduğunu söyleyerek, "Asgari ücretli bu insanlardan Avrupa yakası için 35 lira, Anadolu yakası için 55 lira servis ücreti kesiliyordu. Aynı yönetim geçen yıl bin 30 kişiyi işten çıkartıyor. Sonra aynı ekip, geçen yıl kasım başlarında, biz atanmadan bir hafta önce 19 yöneticisine 125'er bin lira ödeme yapıyor. Tasarruf için işçi çıkaran bir şirket nasıl prim ödeyebilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maskelerini bir bir indiriyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN