Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ulaştırma Bakanı Diyarbakır Havalimanı'nı inceledi!

Giriş Tarihi: 21.2.2016 15:52 Güncelleme Tarihi: 21.2.2016 15:54

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Diyarbakır'ı geleceğe taşıyan güzel projeleri yaparken maalesef bir yandan da yapılan yollar patlayıcılarla tahrip ediliyor, çukurlar kazılarak yollar kullanılamaz hale getiriliyor. Kaybeden kim oluyor? Kaybeden Diyarbakırlı oluyor, kaybeden Kürt kardeşlerimiz oluyor" dedi.

Beraberinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker ile Diyarbakır'a gelen Bakan Yıldırım, Diyarbakır Havalimanı ile çevre yolu inşaatında incelemelerde bulundu.

Yıldırım, Vali Hüseyin Aksoy'u ziyaretinde yaptığı açıklamada, kentin son yıllarda yol ve hava taşımacılığı konusunda çok önemli atılımlar gerçekleştirdiğini belirterek, bu alandaki çalışmaları yerinde görmek için geldiklerini söyledi.

Diyarbakır Havalimanı'nın sivil tarafında yıllar boyunca çok iptidai şartlarda ve kısıtlamalarla seferler gerçekleştirildiğini anımsatan Yıldırım, bu sıkıntının yapımı tamamlanan yeni terminal binası ile son bulduğunu bildirdi.

"Modern altyapı imkanlarıyla, köprüleri, otoparkları, iç ve dış hat terminalleriyle muazzam bir havalimanı oldu. Diyarbakır'a yakışan güzel bir eser oldu" diyen Bakan Yıldırım, önümüzdeki yıllarda yurt dışı tarifeli seferler de yapılabilmesi için gereken çalışmaları yapacaklarına işaret etti.

- "Ankara'dan sonra Türkiye'nin en büyük çevre yolu olacak"

Yıldırım, trafiği şehrin merkezine almadan aktaran çevre yolu projesinin birinci etabının tamamlandığını, ikinci etabının yapımının ise sürdüğünü vurgulayarak, şöyle konuştu:

"29 kilometrelik bölümde çalışmalar yapılıyor. Yüzde 65 seviyesine ulaşan bu bölümü de önümüzdeki yıl inşallah tamamlayacağız. Geriye kalan 40 kilometrelik bölümünde de proje ve hazırlık çalışmaları devam ediyor. Böylece bu çevre yolu tamamlandığında Ankara'dan sonra Türkiye'nin en büyük çevre yolu olacak. Diyarbakır'ın bin 85 kilometre yolu var. 408 kilometrelik devlet yolunun son 10 yılda AK Parti iktidarında 388 kilometresi bölünmüş yol haline getirildi. Birçoğu da otoyol kalitesinde yola dönüştürüldü. 2003 yılı öncesine kadar Diyarbakır il sınırları içerisinde sadece 44 kilometre bölünmüş yol varken, 2015 yılına kadar bunun üzerine 344 kilometre yol ilave ettik."

- "Vatandaşlarımızın geleceğine yatırım yapmaya devam edeceğiz"

Bakan Yıldırım, 1993-2003 yılları arasında Diyarbakır'a yapılan yol için yapılan harcamanın 179 milyon, 2003-2015 arasında yapılan harcamanın ise 1 milyar 982 milyon olduğunu aktardı. Yıldırım, ilde bakanlığının sorumluluğundaki işler için yapılan harcamanın 2 milyon 600 milyonu aştığını söyledi.

Halen 19 projenin devam ettiğine dikkati çeken Yıldırım, şöyle devam etti:

"Şartlar ne olursa olsun burada yaşayan vatandaşlarımızın geleceğine yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bugünlerde ülkemiz zor şartlarda mücadelesini sürdürüyor. Ülkemizin başına bela olan terör faaliyetlerini sonlandırmak, kalkınma ve imar faaliyetlerini daha da hızlandırmak için bu çalışmalara ara vermeden devam edeceğiz. Milletimizin birliği, beraberliği, ülkemizin huzuru, barışı, güvenliği için canını veren şehitlerimizi rahmetle şükranla anıyorum, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Diyarbakır'ı geleceğe taşıyan güzel projeleri yaparken maalesef bir yandan da yapılan yollar patlayıcılarla tahrip ediliyor, çukurlar kazılarak yollar kullanılamaz hale getiriliyor. Kaybeden kim oluyor? Kaybeden Diyarbakırlı oluyor, kaybeden Kürt kardeşlerimiz oluyor."

Yıldırım, Sur ilçesindeki operasyonda yaralanan güvenlik güçlerini hastanede ziyaret edeceğini belirterek, "Bu sorunu, Diyarbakırlı sağduyu vatandaşlarımızın ve güvenlik kuvvetlerimizin birlikte gayretleri ile Türkiye'nin gündeminden çıkaracağız. Bizim derdimiz, insanların geleceğini karartan, hiçbir ölçüsü ve ilkesi olmayan, insanları katleden, masum insanların hayatını karartan terör örgütüdür. Bu ve buna benzer faaliyetler asla ülkemizin ve bölgemizin kalkınması yolundaki çabalarımızı engelleyemez" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ulaştırma Bakanı Diyarbakır Havalimanı'nı inceledi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN