Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Piri, PKK dışında muhatap bulamaz

Giriş Tarihi: 23.2.2016
Piri, PKK dışında muhatap bulamaz

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır: Buna devam ederse Diyarbakır'da ziyaret ettiği örgütler dışında muhatap bulması da çok zor olacaktır

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri'nin Diyarbakır ziyareti sonrasında, kendi web sitesinde kaleme aldığı yazıda PKK'ya 'terör örgütü' dememesine tepki geldi. Yazılı açıklama yapan AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Piri'nin tarafsızlığını yitirdiğini belirterek, "Bu yaklaşımında ısrarcı olması halinde Piri'nin Türkiye'de bundan sonra Diyarbakır'da ziyaret ettiği örgütler dışında muhatap bulması da çok zor olacaktır" dedi.

"TARAFGİR DAVRANAN BİR RAPORTÖR"
Bozkır, Piri'nin, "Ankara'daki terörist saldırıda hayatını kaybeden vatandaşların cenaze töreninin ertesi günü, Sur'da 7 şehidin verildiği günü PKK destekçileriyle geçirmesini, Türkiye'nin acısına ve can kayıplarına saygısızlık" olarak nitelendirdi. Bozkır, açıklamasına şöyle devam etti: "Geçtiğimiz yıl, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye kararında 1915 olayları 'soykırım' olarak nitelendirildiği için raporu iade edilen ve Türkiye'nin bugün karşı karşıya olduğu en hayati meseleyi dahi anlayamamış olduğu aşikar olan Türkiye Raportörü Kati Piri, Türkiye'nin meseleleri hakkında tarafsızlığını yitirmiştir. Türkiye'yi anlamaktan uzak olan ve bu derece tarafgir davranan bir raportörün Türkiye hakkında hazırladığı ve Avrupa Parlamentosu'nda görüşülmeye başlanmış raporun ne kadar sağlıklı olabileceğini AB'deki dostlarımızın takdirlerine bırakıyoruz. AB ülkelerinde bir terör eylemi olduğunda acıları paylaşan ve terörü kınayan, ancak Türkiye'de her gün terörist saldırılarla canlarımız giderken bunu iç savaş gibi göstermeye çalışan hiçbir anlayışı kabul etmemiz, hoş görmemiz mümkün değildir. Bu yaklaşımında ısrarcı olması halinde Türkiye Raportörü Kati Piri'nin Türkiye'de kendine bundan sonra Diyarbakır'da ziyaret ettiği örgütler dışında muhatap bulması da çok zor olacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piri, PKK dışında muhatap bulamaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN