Sınıra terör duvarı...

Türkiye-Suriye sınırının 34.5 km.'lik bölümüne örülen 3 metre yüksekliğindeki duvarla, yasadışı geçişlere darbe vuruldu. Duvarın uzunluğu yıl ortasında 250 km.'yi bulacak

Sınıra terör duvarı...
Suriye'de iç savaşın başlamasının ardından yasa dışı geçişler, kaçakçılık ve artan terör olaylarını önlemek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) güvenlik önlemlerini arttırdı. Teyakkuza geçen güvenlik güçleri, sınırda kuş uçurtmuyor. Bu kapsamda 911 kilometrelik Türkiye-Suriye sınırına duvar örülmeye de başlandı. Cizre'den Yayladağı'na uzanan hat boyunca 2 metre genişlik, 3 metre yükseklikteki 7 tonluk modüler beton bloklar kullanılarak duvar örüldü.

AKORDEON ENGELLER...
Şubat 2014'ten itibaren Hatay sınırının 34.5 kilometrelik bölümüne modüler duvar inşa edildi. Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Şırnak sınır hattında ise çalışmalar devam ediyor. 2016 ortası itibariyle, Türkiye-Suriye sınırına 250 kilometrelik duvar inşa edilmiş olacak. Sınır hattında bir yanda beton duvarlar örülürken bir yandan da askeri birlikler teyakkuz durumuna geçirildi. Sınıra beton duvarın yanı sıra tel örgüler yerleştirildi ve hendekler kazıldı. Son olarak da akordeon tipinde esnek engeller yerleştirildi. Bu engeller kum torbalarıyla desteklendi. Alınan önlemler sayesinde yasa dışı geçişler ve kaçakçılık olayları önemli ölçüde azaldı.

SINIRDA 5 BİN 487 OLAY
İçişleri Bakanlığı yetkilileri 2'nci Hudut Alay Komutanlığı sorumluluk sahasında bulunan sınır hattında alınan güvenlik önlemleriyle ilgili, basın mensuplarına bilgi verildi. Geçen yıl 1'inci Hudut Tabur Komutanlığı bölgesinde 283, 2'nci Hudut Tabur Komutanlığı bölgesinde 2 bin 779 ve 3'üncü Hudut Tabur Komutanlığı bölgesinde 2 bin 425 olmak üzere 5 bin 487 olayın meydana geldiği öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınıra terör duvarı...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN