Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhuriyet Gazetesi’nin “Darbeci Sisi, Türkiye’ye Davet Edildi” Yalanı

Giriş Tarihi: 24.2.2016 18:32 Güncelleme Tarihi: 24.2.2016 18:46
Cumhuriyet Gazetesi’nin “Darbeci Sisi, Türkiye’ye Davet Edildi” Yalanı

Cumhuriyet Gazetesi’nin 23 Şubat 2016 tarihli Twitter’dan yayımladığı haberde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, İtalyan mevkidaşıyla birlikte yaptığı basın açıklamasında, askerî darbeyle Mısır cumhurbaşkanlığı makamına gelen Abdülfettah Es Sisi’yi Türkiye’ye davet ettiği iddia edildi.

Ancak hem toplantı görüntüleri hem de Hürriyet Gazetesi'nin haberi incelendiğinde, Dışişleri Bakanı'nın Mısır hakkında yalnızca, Roma'da yapılacak 'çalışma grubu' toplantısında -Es Sisi'yi zikretmeden- Mısır'ın da rol alması gerektiğini söylediği ortaya çıkmıştır.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun İtalyan mevkidaşıyla birlikte yaptığı basın açıklamasında Mısır hakkında söyledikleri tam olarak şöyle:

"Libya'da varılan anlaşma önemli. Bunu küçümsemiyoruz, çok önemli bir adımdır. O yüzden tam destek verdik, İtalya'yla birlikte. Fakat her şey bitmiş değil. Her şeyden önce bugüne kadar sürece katılmayanları ikna etmemiz gerekiyor. Bunun için de bir çalışma grubu önerimiz oldu Roma'dayken ve Mısır'ın da bu çalışma grubu içinde yer alması gerektiğini de söyledik."

Dolayısıyla Cumhuriyet Gazetesi'nin 'Darbeci Sisi' Türkiye'ye davet edildi" iddiası, hem Es Sisi'nin adının zikredilmemesi hem de bahsi geçen konunun sadece Libya'daki bir konuyu kapsaması sebebiyle gerçeği yansıtmamaktadır.

Kaynak: Günün Yalanları

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhuriyet Gazetesi’nin “Darbeci Sisi, Türkiye’ye Davet Edildi” Yalanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN