SETA: PYD, savaş suçu işliyor

Giriş Tarihi: 24.2.2016 06:17 Güncelleme Tarihi: 24.2.2016 07:21
SETA: PYD, savaş suçu işliyor

SETA Vakfı, PKK'nın Suriye'deki kolu olan PYD-YPG'nin 12 yaşındaki çocukları dahi zorla silahlandırarak savaş suçu işlediğine ve tehcir siyasetiyle tahakküm kurduğuna dikkat çekti.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları (SETA) Vakfı, PYD-YPG yapılanmasını mercek altına aldı. Hazırlanan raporda, bu yapılanmanın tüzüğündeki ifadelere işaret edilerek, "PYD, PKK'nın Suriye'deki yapılanması olarak faaliyet gösteriyor ve üs işlevi görüyor" denildi. Örgütün, aynı zamanda, sivillere yönelik tehcirle ve 12 yaşına kadar çocukları dahi zorla silahlandırarak "savaş suçu" işlediğinin altı çizildi.

RUSYA YANLIŞLIKLA PYD KAMPINI VURDU

PKK'NIN ÜSSÜ OLDU


Raporda, örgütün Türkiye'ye yönelik hasmane bir tutum içerisinde olduğu, PKK ve diğer örgütler için bir üs işlevi görmeye başladığı belirtildi. Örgütün ABD ve Rusya ile ilişkiye girerek Arap ve Türkmenlerin yaşadığı yerleri tahakküm altına aldığı, böylece Akdeniz'e kadar kuşak oluşturmayı hedeflediği belirtildi.

PYD'YE BİR DARBE DAHA

ZORLA SİLAH VERİYORLAR


PYD'nin ele geçirdiği bölgelerde tehcir siyaseti güderek savaş suçlarına imza attığı vurgulanıyor. Örgütün işlediği bir diğer savaş suçu ise çocukları cepheye sürmek. Raporda "Çatışmalar sonrası düzenlenen cenaze törenlerinde çocuk askerlerin bulunması iddiaları kanıtlıyor" deniliyor.

ÖCALAN DOĞAL LİDERLERİ

Rapora göre PYD tüzüğünde Kongra-Gel "Kürdistan halkı için yüksek yasama organı" olarak tanımlanıyor. PKK'nın yürütme konseyine bağlı hareket ediyor. Yönetim yapısı PKK ile örtüşüyor. Örgüt, Öcalan'ı Kürtlerin doğal lideri görüyor.

Kaynak: Akşam
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SETA: PYD, savaş suçu işliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN