Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dündar ve Gül tahliye edildi

Giriş Tarihi: 26.2.2016
Dündar ve Gül tahliye edildi
Anayasa Mahkemesi, gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutukluluklarının devam etmesinin Anayasa'nın "kişi hürriyeti ve güvenliği" ile "ifade ve basın özgürlükleri"nin ihlali olduğuna karar verdi. İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin bu karar doğrultusunda tahliyelerine karar verdiği Dündar ve Gül, tutuksuz yargılanacak.

3'E KARŞI 12 OY...

Adana ve Hatay'da MİT'e TIR'larının durdurularak devlet tarafından terör örgütlerine yardım yapılıyormuş gibi gösterilmeye çalışılmasına ilişkin görüntüleri yayımlayan Cumhuriyet'in Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Erdem Gül için dün kritik karar çıktı. Yüksek Mahkeme, Dündar ve Gül'ün, "tutuklanma kararı ile kişi güvenliği ve özgürlüğü, düşünceyi açıklama ve yayma, basın ve ifade özgürlüklerinin ihlal edildiği" iddiasını Genel Kurul'da ele aldı. Kurul 15 üye ile yaptığı toplantıda, 3'e karşı 12 oyla, haklarının ihlal edildiği sonucuna vardı. Bu karara, üyeler, Hicabi Dursun, Kadir Özkaya ve Rıdvan Güleç muhalif kaldı. Karara ilişkin açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Genel Kurul, Gül ve Dündar'ın başvurusunda; 'tutuklamanın hukuki olmadığı ile ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiği' şikâyetlerine ilişkin olarak, başvurucuların Anayasa'nın 19. maddesinde güvence altına alınan kişi hürriyeti, güvenliği hakkı ile 26. ve 28. maddelerinde güvence altına alınan ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine, ihlalin ortadan kaldırılması için kararın ilgili mahkemeye gönderilmesine karar vermiştir."

İLK DURUŞMA 25 MART'TA
Anayasa Mahkemesi, kararı, gereği için UYAP üzerinden İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Avukatları da Dündar ve Gül'ün tahliyelerini talep etti. Bu karar doğrultusunda Dündar ve Gül'ün tutuksuz yargılanmak üzere tahliyelerine karar veren mahkeme, haklarında yurtdışına çıkış yasağı koydu. Dündar ve Gül'ün yargılanmasına 25 Mart'ta başlanacak. FETÖ'ye yardım etmek, devletin gizli belgelerini casusluk amacıyla elde etmek ve ifşa etmek suçlarından 26 Kasım'da tutuklanan Dündar ile Gül hakkında; ikişer kez müebbet ve 10 yıla kadar hapis cezaları talep ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dündar ve Gül tahliye edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN