Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırkıncı Hoca, paralel ihanete karşı dik durdu

Said Nursi'nin talebelerinden olan Erzurumlu kanaat önderi Mehmet Kırkıncı Hoca, yaşama veda etti. Kırkıncı Hoca, 17-25 Aralık darbe girişimine karşı çıkmış, Gülen için "yanlış yolda" demişti

Giriş Tarihi: 26.2.2016
Kırkıncı Hoca, paralel ihanete karşı dik durdu
Bediüzzaman Said Nursi'nin talebelerinden olan kanaat önderi Mehmet Kırkıncı Hoca, 88 yaşında Erzurum'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kırkıncı Hoca'nın yakınlarını arayarak taziyelerini iletti. Paralel medyanın hakkında asılsız haberler yaparak, hükümet karşıtı gibi göstermeye çalıştığı Kırkıncı Hoca, yakın çevresine bir dönem talebesi olan Fetullah Gülen'in yanlış yolda olduğunu belirtip, kırgınlığını ifade etmişti.

EVREN'E MEKTUP YAZMIŞTI

Mehmet Kırkıncı Hoca, Erzurum'un yetiştirdiği önemli din alimlerinden biriydi. 1928'de Erzurum merkeze bağlı Güllüce köyünde dünyaya gelen Kırkıncı Hoca, uzun yıllar ilim tahsilinde bulundu.1955'te Bediüzzaman Said Nursi ile Isparta'da tanıştı. Said Nursi'nin tavsiyesiyle Erzurum'daki evini medreseye çevirerek Risale-i Nur ve Arapça dersleri verdi.12 Eylül darbesinden sonra Kenan Evren'e bir mektup yazarak dine ve ahlaka önem verilmesi, okullarda zorunlu din dersi okutulmasını tavsiye eden Kırkıncı Hoca, 88 yıllık ömrü boyunca birçok "Nur talebesi"nin yetişmesine vesile oldu.

ERDOĞAN VE DAVUTOĞLU ARADI

Geçen yıl akciğer ve kalp rahatsızlığı nedeniyle bir süre Erzurum ve İstanbul'daki hastanelerde tedavi gören Kırkıncı Hoca bir süre önce rahatsızlanarak Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Erdoğan ve Davutoğlu'nun da hastanede ziyaret ettiği Kırkıncı Hoca, hastanede önceki akşam yaşamını yitirdi. Kırkıncı Hoca'nın vefatı sevenlerini üzüntüye boğdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, Kırkıncı Hoca'nın ailesini arayarak taziye dileklerini iletti. Mehmet Kırkıncı'nın cenazesi, bugün Yakutiye ilçesinde cuma namazı sonrası toprağa verilecek.

"ERDOĞAN'A DUA EDİYORUM"

Kırkıncı Hoca, bir dönem talebesi olan ancak uzun süredir görüşmediği Fetullah Gülen'e, Paralel medyada hakkında yapılan yalan haberler nedeniyle kırgındı. Mehmet Kırkıncı adına sahte Twitter hesabı açanlar, Kırkıncı Hoca'nın Gülen'den yana tavır aldığı ve seçimlerde AK Parti'yi desteklemeyeceği yönünde asılsız iddialarda bulunmuştu. Paralel medyada çıkan haberleri yalanlayan Kırkıncı Hoca ise "11 yıldır Recep Tayyip Erdoğan'a dua ediyorum" demişti. Gülen'in beddua etmesiyle ilgili ise, "Bizler muhabbet fedaileriyiz husumete vaktimiz yoktur. Dinimizde vatana hıyanet etmek, devlete karşı ayaklanmak ve fitne çıkarmak kesinlikle yasaktır" demişti.

İslam'a adanmış bir ömür...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırkıncı Hoca, paralel ihanete karşı dik durdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN