Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan: "Fildişi Sahili, Sahra Altı Afrika ile ilişkilerimizin mihenk taşıdır"

Sofitel Abidjan Hotel Ivoire’de, Fildişi Sahili Devlet Başkanı Alassane Vattara ile eşi Dominique Vattara, Cumhurbaşkanı ve eşi Emine Erdoğan onuruna bir akşam yemeği verdi.

Giriş Tarihi: 29.2.2016 12:57 Güncelleme Tarihi: 29.2.2016 14:56
Erdoğan: Fildişi Sahili, Sahra Altı Afrika ile ilişkilerimizin mihenk taşıdır
"MEVCUT İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK İSTİYORUZ"

İstanbul ile Abidjan arasında önemli iş birliği potansiyeli olduğuna inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında mevcut ilişkileri geliştirmek, eşit ortaklık ve karşılıklı saygı temelinde iş birliğini ilerletmek istediklerini söyledi. 'nin 2013'te Afrika'da 12 olan büyükelçilik sayısının bugün 39'a yükseldiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fildişi Sahili'nin Sahra Altı Afrika'yla ilişkilerinin adeta 'mihenk taşı' olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin, Fildişi Sahili ile geçen yıl 330 milyon dolar ticaretinin bu yıl 390 milyon dolara çıkacağını, hedefin ise 2020'de 1 milyar dolara çıkarmak olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaret kapsamında düzenlenecek iş formunun bu yönde atılmış bir adım olduğuna inandığını kaydetti.

"TÜRKİYE, MÜTEAHHİTLİK ŞİRKETLERİNİN TECRÜBESİ İLE FİLDİŞİ SAHİLİ'NİN YANINDADIR"

Türkiye'den 150 iş adamının kendisine bu ziyaretinde eşlik ettiğini hatırlatan ve onların Fildişi Sahili iş adamlarıyla ortak çalışmalarda bulunacaklarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu güzel şehri gezerken, doğal güzelliğinin ve kültürel çeşitliliğinin yanında muazzam alt yapı projelerine şahit oldum. Türkiye, bu süreçte dünyada söz sahibi müteahhitlik şirketlerinin tecrübesi ve ileri teknolojisiyle Fildişi Sahili'nin yanındadır. Dünyada bildiğiniz gibi ekonominin 16'ncı sırasında bulunan bir Türkiye var, Avrupa'da 6'ncı sırada yer alan bir Türkiye var" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: "Fildişi Sahili, Sahra Altı Afrika ile ilişkilerimizin mihenk taşıdır"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN