"Muhtıralara karşı dimdik durduk"

Adalet Bakanı Bozdağ, "Biz milletimizin sesi olarak Ankara'da hür bir seda ile muhtıralara karşı dimdik durduk" dedi.

Giriş Tarihi: 29.2.2016 10:20 Güncelleme Tarihi: 29.2.2016 10:20
Muhtıralara karşı dimdik durduk
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AK Parti Siirt İl Danışma Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin darbelerle hemhal olmuş bir ülke olduğunu söyledi.

Bozdağ, 12 Mart 1971 muhtırasında Türkiye'nin daha kötü bir tabloyla karşı karşıya kaldığını, askerin inip tankı, topu ve tüfeğiyle idareye el koymadığını anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ama bir muhtıra yayınladı. Dönemin cumhurbaşkanına ve dönemin meclis başkanına da bu muhtırayı gönderdi. O zaman iki meclisimiz vardı, biri Türkiye Büyük Millet Meclisi, biri Cumhuriyet Senatosu. Muhtıra hem parlamentoda hem de senatoda okundu. Kimsecikler itiraz etmediler"

Türkiye'nin emir komuta silsilesiyle 12 Eylül 1980 darbesini yaşadığını anımsatan Bozdağ, bu dönemde 50 insanın darbe yasalarıyla idam edildiğini dile getirdi.

Bozdağ, 28 Şubat sürecinin yıl dönümü nedeniyle şu değerlendirmede bulundu:

"28 Şubat milletin iradesiyle iş başına gelmiş Refah-Yol Hükümeti, Milli Güvenlik Kurulunun aldığı tavsiye kararı çerçevesinde yeni bir darbe iradesine sahip oldu. Buna post modern darbe adı verildi. Doğrudan askerin gönderdiği bir muhtıra yok, doğrudan emir komutayla yönetime el koyma yok. Bir karar ve o kararla bütün yönetimi ve parlamentoyu ele geçirme harekatı var. Bunun karşısında direnen bir insan Necmettin Erbakan var. Allah gani gani rahmet etsin."

"Biz milletimizin sesi olarak Ankara'da muhtıralara karşı dimdik durduk"

AK Parti iktidarları döneminde yapılan en önemli demokratikleşme adımının darbecilere karşı milletin sesini yükseltmek olduğunu vurgulayan Bozdağ, "Biz milletimizin sesi olarak Ankara'da hür bir seda ile muhtıralara karşı dimdik durduk. Anayasadaki ayıpları kaldırdık. Yargının ve hukukun yolunu onlara açtık. Bundan sonra Türkiye'de böyle işlere teşebbüs edenler karşılarında yine milleti bulacaklardır" diye konuştu.

"Sadece dik duruş yetmez eserlerini de ortadan kaldırmak gerek"

Bozdağ, hükümetleri döneminde pek çok darbe teşebbüs olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

"Hem Gezi hadiseleri ve hem de 17-25 Aralık paralel çetenin ortaya koyduğu yargı, emniyet içerisindeki bir takım bu milletin anayasasına ve hukukuna sadakati olmayanlar elliyle yürüttükleri, hukuk eliyle kirli operasyonları karşısına yine milletin iradesine biz sahip çıktık. Allah'ın izniyle bundan sonrada sahip çıkmaya devam edeceğiz. Sadece bunlara karşı dik durmak yetmez, bunların ortaya koyduğu eserleri de ortadan kaldırmak gerekiyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Muhtıralara karşı dimdik durduk"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN