'CHP zaten masadan çekilmedi mi?'

ziyaretinde konuştu: CHP zaten Anayasa Mutabakat Komisyonu'ndan çekilmedi mi? Belki Meclis Başkanı'nın mektubu farklı bir düşünce meydana getirmiş olabilir

Giriş Tarihi: 1.3.2016
'CHP zaten masadan çekilmedi mi?'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Başkanlık Sarayı'nda resmi törenle karşılandı. Erdoğan'ın tören kıtasını selamlamasından sonra iki ülkenin milli marşları çalındı. Erdoğan ve Fildişi Sahili Devlet Başkanı Allasane Vattara, heyetler arası ve baş başa görüşmeler gerçekleştirdi. Ardından iki ülke arasında savunma, ekonomi, dışişleri, bilim ve teknoloji, bilim ve bilişim alanlarında 9 anlaşma imzalandı. Erdoğan ve Vattara, anlaşma imza törenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Vattara'ya "Aziz kardeşim" diye hitap eden Erdoğan şunları söyledi:

KAPILARIMIZI KAPATMIYORUZ:
Mülteci noktasında dünya yine bir karmaşayı yaşıyor. Mülteci akınının en yoğun olduğu ülke ne yazık ki Türkiye. Suriye ve Irak'tan ülkeme olan mülteci akını 3 milyondur. Biz bu 3 milyonu ülkemizde misafir ediyoruz. Biz onlara kapılarımızı kapamadık. Batılı ülkeler gibi kapamıyoruz. Onların mali imkanları bizden çok daha iyi. Ama onlar asla diyorlar, kabul etmiyorlar ve kapılarından içeri sokmuyorlar. Girenler öyle veya böyle giriyor, bundan dolayı ciddi sıkıntılar yaşadıklarını görüyoruz.

SURİYE'DEKİ ATEŞKES: Yola çıkarken de "Birçok kırılmalar olabilir" demiştim. O an itibariyle üçte birinde böyle bir ateşkesin söz konusu olduğunu, şu anda da Suriye'de Suriye'nin bütününde bir ateşkesin sözkonusu olmadığın ifade edebilirim. Temennim odur ki bunun geneline yaygınlaşmasını hep birlikte görelim. Fakat Suriye'nin genelinde şu anda ateşkes yoktur. Orada yine saldırılar mevzi mevzi ne yazık ki devam etmektedir.

CHP ZATEN ÇEKİLDİ: (CHP'nin, Anayasa Mahkemesi'nin son kararına ilişkin sözlerini düzeltmeden anayasa masasına oturmayacağını açıklaması üzerine) Bu tutum üzerine fazla konuşmaya gerek yok. Zaten, CHP, Anayasa Mutabakat Komisyonu'nda çekilmedi mi? Orada duruyor mu? Belki Sayın Meclis Başkanımızın son mektubu onlarda farklı bir düşünce meydana getirmiş olabilir. Hayırlı olsun. Erdoğan'a, "Sevgili dostum" diye hitap eden Vattara ise konuşmasında şunları söyledi:

'SÖZÜNÜN ERİ ERDOĞAN'
"Geçen yıl mart ayındaki Türkiye ziyaretimde, Fildişi Sahili'ni ziyaret edeceğiniz sözünü bana vermiştiniz. Sözünün eri bir kişi olduğunuzu gösterdiniz. Sizleri burada ağırlamaktan büyük gurur duymaktayız. Türk işadamlarının yapacağı yatırımlar ülkemiz için yeni iş olanakları sağlayacak. Bu halkımız içinbir fırsat."

'BAŞKAN TAYYİP' SLOGANLARIYLA KARŞILANDI
Afrika seyahatinin ilk durağı olan Fildişi Sahili'nin en büyük şehri Abidjan'da Felix Houphouet Boigny Havalimanı'nda Devlet Başkanı Allasane Vattara ve eşi Dominique Vattara tarafından karşılandı. Erdoğan'ı karşılamaya Fildişi Sahili Başbakanı Daniel Kablan Duncan ve Bakanlar Kurulu'nun tüm üyeleri de geldi. Yerel kıyafetler giyen 60 kabile lideri Erdoğan'ı hoş geldiniz hitabı olan "akwaba" diyerek karşıladı. Fildişi Sahili vatandaşları ve ülkede yaşayan Türkler Fransızca "Bienvenue Erdoğan" (Hoş geldin Erdoğan) yazılı pankart açıp "Başkan Tayyip", "Başkan buraya" diye slogan attı.

ABİDJAN'I ziyaret eden ilk Türk Cumhurbaşkanı olan Erdoğan'a, Vali Robert Beugre, kentin altın anahtarı ve Fahri Hemşehrilik Beratı'nı takdim etti. Beugre, kabile liderlerinin Erdoğan'a, "güç, cesaret ve bilgelik" anlamına gelen "Agrabe yapu" unvanını verdiklerini söyledi. Kabile liderleri, kötülüklerden korunması için dua ettikleri Erdoğan'a Afrika'ya özgü hediyeler de sundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Fildişi Sahili ziyaretinde konuştu


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'CHP zaten masadan çekilmedi mi?'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN