Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İddianame istenmeden karar verildi

Anayasa Mahkemesi Can Dündar ve Erdem Gül'ü tahliye ettiren 'hak ihlali' kararını sadece itiraz ve zabıt evraklarıyla verdi. Oysaki incelenmek için talep bile edilmeyen iddianamede Dündar’ın ihanet manşetiyle ilgili “Belgem yok, öyle duydum” ifadeleri de var

Giriş Tarihi: 2.3.2016
İddianame istenmeden karar verildi
FETÖ işbirliği, casusluk ve darbe suçlamaları kapsamında tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Erdem Gül'ü tahliye ettiren hak ihlali kararını veren Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) soruşturmayı yürüten savcılıktan sorgu ve tutuklama zaptı ile avukatların itirazlarına ilişkin evrakları talep ettiği, iddianameyi ise hiç istemediği ortaya çıktı.

JET HIZINDA 'OLDU BİTTİ' KARARI

Dündar ve Gül'ün, AYM' ye bireysel başvurusu sonrasında suçlulukları hakkında kuvvetli delil bulunmadığı vurgulanarak basın özgürlüklerinin ihlal edildiği ileri sürülmüştü. AYM 4 Aralık 2015'te Adalet Bakanlığı kanalıyla savcılıktan Dündar ve Gül'ün ifade ve sorgu zabıtlarıyla avukat itirazlarına ilişkin evrakları 17 Aralık'a kadar süre vererek istedi. Başsavcılık 17 Aralık'ta tüm evrakları AYM'ye gönderdi. Dündar ve Gül hakkında ve 26 Ocak'ta 2016'da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle düzenlenen iddianame ise AYM tarafından talep edilmedi. Oysaki Dündar'ın MİT TIR'larının terör örgütlerine gittiği yönündeki iddiasına ilişkin elinde belge olup olmadığını soran Başsavcı Vekili İrfan Fidan'a, "Elimde belge ve böyle bir bilgi yok, öyle duydum" dediği iddianamede yer almıştı. İddianameyi kabul eden İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi iki şüphelinin tutukluluğunun devamına karar vermişti. Öte yandan AYM'nin aralıkta yapılan bireysel başvuruları jet hızıyla geçtiğimiz perşembe karara bağlaması da kafalarda soru işaretleri bıraktı. Gerek savcılık gerekse 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi yetkilileri AYM'nin iddianameyi talep etmediğini doğruladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İddianame istenmeden karar verildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN