Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkanlık korkusu

’nin Anayasa masasından kalkmasının nedeni belli oldu. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun ‘Başkanlık’ sisteminin yasalaşmasından endişe ettiği için üyelerini geri çektiği iddia edildi.

Giriş Tarihi: 3.3.2016 06:17 Güncelleme Tarihi: 3.3.2016 09:43
Başkanlık korkusu
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun liderlerle görüşmesinin ardından Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın davetiyle kurulan Anayasa Mutabakat Komisyonu masasını, üçüncü toplantıda öne sürdüğü bahanelerle deviren , Kahraman'ın yaptığı 'komisyona dönmesi' çağrısına da olumsuz cevap verdi. Kahraman'ın mektuplu davetine aynı şekilde karşılık veren CHP Genel Başkanı , "Hükümet sistemi tercihini 'başkanlık' olarak ortaya koyan Adalet ve Kalkınma Partisi ile yürütülecek bir çalışmanın sonuç getirmeyeceği açıktır" ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU'NA BİR ŞOK DAHA!

BAĞIMSIZLIK

Mektubunda Anayasa Uzlaşma Komisyonu'yla eşzamanlı ve irtibatlı çalışması koşuluyla darbe ve hukukunun mevzuattan temizlenmesine ilişkin çalışmanın ayrı bir komisyon tarafından yürütülmesi ve bu komisyonun da kurulması konusunun müzakere edilebileceğini söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: Bu çerçevede mevcut anayasamızın kurucu ilkeleri temelinde, hukuk devleti, yargı bağımsızlığı ve kuvvetler ayrılığını esas alan parlamenter sisteme dayalı bir anayasa yapımına katkı verebileceğimizi, bu doğrultudaki bir mutabakatın çalışmanın başlangıcında sağlanmasını da zorunlu gördüğümüzü ifade etmek isterim...

CHP'Lİ VEKİLDEN TÜRK HALKINA HAKARET

65 MADDE TAMAM


Kılıçdaroğlu'nun en büyük korkusunun 'Başkanlık' sistemi olduğu belirtildi. Türkiye'nin çok daha güçlenmesinden rahatsızlık duyan Kılıçdaroğlu'nun 'darbe' anayasasına destek çıkarak bunun devamını sağladığına dikkat çekildi. Çünkü geçen dönemde Yeni Anayasa Komisyonu'nda 4 partinin uzlaştığı 65 maddeye son anda karşı çıkan Kılıçdaroğlu, gerçek niyetini göstermişti. CHP'de bazı milletvekillerinin Anayasa Komisyonu'nun masasından kalkılmasına tepki gösterdiği de iddia edildi. Çünkü CHP'nin her şeye 'Hayır' diyen bir parti görünümünden yine çıkamadığı işaret edildi.

CHP'DE ÇATLAK BÜYÜYOR

SÖZLÜ SAVUNMA


CHP Ankara Milletvekili , Yüksek Disiplin Kurulu'na bugün sözlü savunma yapacağı açıklandı. Nazlıaka'nın sözlü savunmasını ve olaya şahit olanları dinleyecek YDK üyelerinin, parti içinde tartışmalara yol açan olayla ilgili en kısa sürede kararını vereceği ifade edildi.

Kaynak: Takvim
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkanlık korkusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN