Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dinlemelere çete ayarı

Giriş Tarihi: 3.3.2016
Dinlemelere çete ayarı

Paralel Yapı'nın17-25 Aralık ihanetinin ardından yasal telefon dinlemelerine getirilen sınır esnetilecek. Böylece çete ve uyuşturucu şebekelerinin teknik takibini sekteye uğratan sıkıntılar ortadan kalkacak

FETÖ/PDY'nin (Fetullah'çı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması) ihanetinin gün yüzüne çıkmasından sonra telefon dinlemelerine çeki düzen verildi. 'Örgütlü suç' kapsamında Ceza Muhakemesi Kanunu'nda ve Türk Ceza Kanunu'nda değişiklikler yapılırken teknik dinlemelerle ilgili zorlaştırıcı önlemler alındı. Dinleme için tek hâkim yerine, 'üç hâkim onayı ve oy birliği' şartı getirildi. Kuvvetli şüpheden, 'somut delillere dayanan kuvvetli şüphe şartı' konuldu. 3 ay olan telefon dinleme süresi 2 ay + 1 ay olarak düzenlendi. Sınırlamalar uyuşturucu çetelerinin, organize suç şebekelerinin ve terör örgütlerinin arzu edilen düzeyde takip edilmesini önledi. 17-25 Aralık sonrası yapılan yasal düzenleme ile güvenlik birimlerinin fiziki ve teknik operasyonlar için eli zayıflatılırken bu durumla ilgili emniyetten yapılan görüş bildirimi dikkate alındı. Uyuşturucu çeteleri, organize suç şebekeleri ve terör örgütleri ile yapılan mücadelenin daha etkin olması adına üretilen formülde Adalet Bakanlığı ile de mutabakat sağlandığı kaydedildi.

DİNLEME SÜRESİ UZAYACAK

Telefon dinlemeleriyle ilgili eski sorunlara yol açmayacak ve mevcut sorunları çözebilecek Yeni formülle birlikte organize suç dolayısı ile yapılan soruşturma ve kovuşturma çerçevesinde telefon dinlemelerinde süre 1 yıla kadar uzatılabilecek. Böylece güvenlik birimlerinin somut delillere ulaşması için yasal zemin hazırlanmış olacak. Somut delil şartı esnetilecek. Teknik dinleme ve izlemede karar alma mekanizması hızlandırılacak. Yeni düzenleme ile tanımlı organize suçlar için tek hâkimden karar alınıp, daha sonra heyet şartı aranacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dinlemelere çete ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN