Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Gerçek saptırılmasın bu casusluk faaliyeti'

Giriş Tarihi: 3.3.2016
'Gerçek saptırılmasın bu casusluk faaliyeti'

Başbakan Davutoğlu Dündar-Gül kararına sert çıktı: Açık bir casusluk faaliyeti söz konusu. Yargı süreçleri tamamlanmadan AYM'ye başvurulamaz. Dava sürerken, esasından koparılıp basın özgürlüğü olarak yansıtılması davaya açık müdahale

Ankara'ya resmi ziyaret gerçekleştiren KKTC Başbakanı Ömer Soyer Kalyoncu ile Çankaya Köşkü'nde bir araya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu ikili görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki kararla ilgili şöyle konuştu:

HAİNCE BİR EYLEMDİ:
Esas itibarıyla konu, iki gazetecinin görüş beyan etmesi ile ilgili değil. Bayır Bucak Türkmenleri'ne yardım götürmekte olan yardım konvoyuna dönük olarak, devletin içine sızmış bir grup hain tarafından bütün yasaları çiğneyen bir müdahale söz konusu. Son derece titiz zamanlamayla yapılmış haince eylemdi. Sanki Türkiye suça iştirak etmiş gibi bir yaklaşımı dünyada oluşturmak için yapılan alçakça operasyondu.

CASUSLUK SÖZ KONUSU:
Bu iki gazeteci, aradan çok uzun bir süre geçtikten sonra bununla ilgili bazı gizli kalması gereken belgeleri yayınlayarak, tekrar Türkiye'yi, bu konuyu gündeme getirmek için kendilerine verilen ve yayınlanması kanuni bakımdan sakıncalı olan belgeleri yayınlamışlardır. Bu gazeteciler veya diğerleri bizi Suriye politikamızla eleştirebilirler ama dünyanın her yerinde devletin güvenliği söz konusu olan operasyon yürütülmüşse bu operasyonların gizliliği tamamıyla kanuni güvence altına alınmıştır. Bu belgeleri onlara verenlerin ve yayınlamayı temin etmek için çaba sarf edenlerin amacı açıktır; Türkiye Cumhuriyeti devletini uluslararası düzlemde mahkum etmek, halkına hesap vermesi gereken bir hükümeti sanık sandalyesine oturtmak.

SÜREÇ TAMAMLANMALIYDI:
Dünyanın her yerinde bütün yargı süreçleri tamamlandıktan sonra bireysel başvuru hakkı kullanılabilir. Yargı süreçleri tamamlanmadan AYM'ye başvurulamaz. Davanın esası tutuklu olup olmaması değil. Gizli belgeleri ifşa etmek suretiyle zarar verme konusunda bir dava sürüyor. Bunun bir basın özgürlüğü olarak yansıtılması sürmekte olan davaya açık bir müdahaledir. AYM'ye ahlaki sorumluluk da yüklemiştir. Bu, bütün yargı süreçlerinin AYM'ye Mahkemesi'ne bağlanması anlamına gelmez. Tutukluluk hali dışında bir kararın, AYM'nin bireysel başvuru sınırları içinde olması düşünülemez. Bireysel başvuru hakkını savunuyoruz. Bu tür yetki aşımları söz konusu olacaksa bunun doğru tanımlanması için bazı ilkeler konulması aşikardır.

'CHP, ÖZGÜRLÜKÇÜ ANAYASA YAPAMAZ'
Başbakan Davutoğlu Meclis Başkanı İsmail Kahraman'a Anayasa Mutabakat Komisyonu mektubunu verdi. Davutoğlu mektubunda şu ifadelere yer verdi: "CHP'nin komisyonu parlamenter sistemin tartışılmasıyla sınırlandırma ön şartı, Meclis ve komisyonun iradesini sınırlandırmaya matuf olup siyasi partilerin dayandığı halk kitlelerinin iradesine saygısızlıktır. Çalışma usullerini sınırlamaya yeltenenlerin, tartışma özgürlüğünü kısıtlayanların, kırmızı çizgilerle masaya oturanların, özgürlükçü ve sivil anayasa yapması mümkün değil."

DEMİRTAŞ'A: AMAÇLARI KAOS
Başbakan Davutoğlu, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Sur provokasyonuna da tepki gösterdi: "Bunların meselesi ülkede huzur ve sükûn olması değil, aksine teröristlerle işbirliği yaparak Türkiye'yi kaosa sürüklemek. İzin vermeyiz. Bir kez daha söylüyorum. Söylediğimizin ne kadar ciddi olduğunu herkes herhalde zamanla görüyor. Orada tek bir silahlı birey kalmayıncaya kadar gerekli çalışmalar yürütülecek."

'SU PROJESİ STRATEJİK HAMLE'
Başbakan Davutoğlu, su projesi için de "Bu asrın projesiyle KKTC'mize Türkiye'nin ana sütü gibi helal olan suyunu gönderiyoruz hem de stratejik hamle yapıyoruz" dedi. Davutoğlu, KKTC ve Rum kesimi arasındaki müzakereler için ise "Türkiye'nin verdiği destek, su projesinde olduğu gibi hep sürecek ve kardeşlerimizin huzur, güvenlik ve istikrar içinde yaşamaları için gerekeni yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Davutoğlu "Gazetecilik değil casusluk faaliyeti"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Gerçek saptırılmasın bu casusluk faaliyeti'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN