Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hac için en iyisi kura yöntemi'

Giriş Tarihi: 6.3.2016
'Hac için en iyisi kura yöntemi'
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, hac kuralarından sonra Diyanet'in telefonlarının kilitlendiğini belirterek, hac için en iyi yöntemin kura sistemi olduğuna vurgu yaptı. Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte Silopi'ye gidip halka seslenen Görmez, aralarında SABAH muhabirinin de olduğu bazı gazetecilere açıklamalarda bulundu. Hac kuralarıyla ilgili vatandaştan gelen sitemleri anlatan Görmez şunları söyledi:

TELEFONLAR KİLİTLENDİ: Kuraların ardından birkaç gündür telefonlarımız adeta kilitlendi. Tabii yıllardır üst üste müracaat ettiği halde kutsal topraklara gidemeyen vatandaşlarımız var. Ben bizzat bazılarıyla telefonda görüştüm.

İMKANIMIZ YOK: 1 milyon 750 bin müracaat var. Bütün dünyada Suudi Arabistan kota getirdikten sonra iki yöntemle hacılar belirleniyor. Biri sıra, diğeri kura yöntemi. Dolayısıyla sıraya koyarak götürme imkanımız yok.

KATSAYILI SİSTEM: Biz kat sayılı kura sistemini kullanıyoruz. Bu şu demektir. İlk kez müracaat eden biri 1 kez ismini çekiyor. 5 kez müracaat eden 25 kez ismini çekiyor. Sistem böyle. Her sene ilk müracaat edenlerden sadece yüzde 3-4'ünü götürebiliyoruz. Bu da hac ibadetinin önünü kesmemek için.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hac için en iyisi kura yöntemi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN