Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fezlekeler bütçeden sonra

Terörist cenazesine taziye ziyareti yapmanın dokunulmazlık çerçevesinde görülemeyeceğini söyleyen Davutoğlu, "Fezlekeler bütçe sonrası değerlendirilecek" dedi

Giriş Tarihi: 7.3.2016
Fezlekeler bütçeden sonra
Başbakan Ahmet Davutoğlu, fezlekelerin bütçe görüşmeleri sonrasında değerlendirileceğini belirterek, konuyu Meclis Başkanı ve gerekirse diğer parti temsilcileriyle görüşeceklerini söyledi. AK Parti'nin tutumunun net olduğunu belirten Davutoğlu, "Ama bu tutumu CHP'den, MHP'den, MHP kısmı bir şey verdi ama daha açık bir şekilde görmek, hatta HDP'nin makul ve insan vicdanı taşıyan milletvekillerinde de ben bir tavır bekliyorum" dedi. aHaber'de Gündem Özel programına katılan Davutoğlu, şunları kaydetti.

KÜRSÜ DOKUNULMAZLIĞI: Hepimizin dokunulmazlıkların çerçevesi konusunda anlaşmamız, bir mutabakata varmamız lazım. Ben, bana en aykırı fikirlere dahi sahip olsa her milletvekilinin kürsü dokunulmazlığını sonuna kadar savunmamız gerektiğini savunuyorum. 29 canımızı almış olan bir caninin taziye ziyaretini de dokunulmazlık çerçevesinde değerlendirmek mümkün değil.

BERABER DEĞERLENDİRİYORUZ: Bugünlerde dokunulmazlık gündemde olduğu için bu fezlekelerin gönderilmesi sanki yeni bir durummuş gibi algılanıyor. Hayır, rutin bir işlemdir, daha önce başka fezlekeler de aynı usule göre gönderilmiştir. Bütün bunları bütçe sonrasında hep beraber değerlendireceğiz ve Meclis'e ulaşmış fezlekelerle ilgili ne yapacağımız hususunu Meclis Başkanımızla da gerekirse diğer parti temsilcileriyle de görüşürüz.

MECLİS'İN ONUR MESELESİ: Meclis'e ulaşmış fezlekelerle ilgili ne yapacağımız hususunu Meclis Başkanımızla da gerekirse diğer parti temsilcileriyle de görüşürüz. Eminim, CHP de MHP de ve HDP'nin makul ve vicdan taşıyan milletvekilleri de bu milletvekilinin bir teröristin taziyesine gitmesini kabul etmemiştir. Bunu bir AK Parti meselesi olarak görmemek lazım. Bunu Meclis'in onuru, itibarı, her bir milletvekilinin milletin vicdanının temsil etmesi hasebiyle değerlendirmek lazım.

MECLİS İTİBARI ZEDELENMEMELİ: Bir caniyi kutsayan bir tavrın Meclis bünyesinde mazur görülmesi söz konusu olmaz. Onun için net hukuki süreç işler, bu sadece hukuki bir anlam taşır ama o hukuki süreç işlerken Türkiye'de demokratik hukuk devleti kurallarının itibarını kaybettirecek görüntünün oluşmasına izin verilmez. (...) Hukuki süreç işlemeli. AK Parti olarak bizim tutumumuz açık ve net olur. Ama bu tutumu CHP'den, MHP'den, MHP kısmı bir şey verdi ama daha açık bir şekilde görmek, hatta HDP'nin makul ve insan vicdanı taşıyan milletvekillerinden de ben bir tavır bekliyorum.

330'U BULMAYI ÜMİT EDİYORUZ
"Anayasa pazarlık meselesi değil ilke meselesidir" diyen Başbakan Davutoğlu, bu konuda pazarlığı doğru bulmayacağını dile getirdi. Oylamada 330'u bulmayı ümit ettiklerini aktaran Davutoğlu, "Kendimizi anlatırız, diğer partilerin milletvekillerinden destek almaya çalışırız, onlar için de kendi vicdanından gelen sesle hareket edip bu yönde oy verecek olanlar olur ama bunu denemek lazım" dedi.

SİLOPİ'DE HALKLA BULUŞTUM
Silopi'de halkımızla buluştum, sonra kaymakamlıkta bütün süreçle ilgili brifing aldım. (...) Demirtaş benim kaymakamlık önünde açıklama yapıp kaçtığımı söylemiş. Ben Silopi'de 5-6 saat kaldım. Her birini bağrıma bastım. Cuma namazında halkımla beraberdim. (...) Bir daha Silopi sokaklarına onlar egemen olmayacak. Sur'da operasyonlar çok kısa sürede bitecek, az kaldı. Birkaç gün kaldı. Nevruza kadar kalmaz. (...) Sur'da daha kapsamlı bir yeniden inşa faaliyeti yapacağız" dedi.

ZAMAN'DA KARA PARA AKLAMA İDDİASI VAR
Başbakan Davutoğlu, Zaman gazetesine kayyum atanmasıyla ilgili soruya 'kara para' iddialarını hatırlatarak yanıt verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fezlekeler bütçeden sonra
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN