Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bankada unutulan parayı sorgulama

Zamanasimi.org internet sitesi üzerinden bankada unutulan hesaplarınızı sorgulayabilirsiniz. Yapılan açıklamayla birlikte bankalarda 10 yıldır işlem yapılmayan 627 bin 885 hesapta yaklaşık olarak 120 milyon unutuldu. Vatandaşlar ise www.zamanasimi.org/tbb adresi üzerinden bankalarda unutulan paraları sorgulayabiliyorlar. Sizler de bankalarda unutulan paranız var mı diye sorgulamak istiyorsanız haberimizi inceleyebilirsiniz.

Giriş Tarihi: 8.3.2016 11:31 Güncelleme Tarihi: 8.3.2016 11:32
Bankada unutulan parayı sorgulama
www.zamanasimi.org/tbb adresinden bankada unutulan hesapları sorgulayabilirsiniz. Türkiye Bankalar Birliğinin (TBB) aktif hale getirdiği "www.zamanasimi.org/tbb" İnternet sitesindeki arama motorunu kullanarak öğrenebiliyor, dilerlerse hesaplarını kapatabiliyor. Sizler de bankalarda unutulan hesaplarınızın olup olmadığını sorgulamak ve işlem yapmak için haberimizi inceleyebilir veya www.zamanasimi.org/tbb adresinden kimlik bilgilerinizi kullanarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Zaman aşımı için son tarih 15 Haziran

Yaptıkları aramada zaman aşımına uğramış hesapları olduğunu öğrenenler, bu hesapları kapatabilmek için 15 Haziran 2016 tarihine kadar ilgili banka şubelerine kimlik kartı ile başvurabilecek.

Müşterilerin başvurmamaları halinde ise yasa gereği zaman aşımına uğramış bakiyeleri, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (TMSF) devredilecek.

AA muhabirinin Fon kaynaklarından edindiği bilgilere göre, 31 Aralık 2015 tarihi itibarıyla zaman aşımına uğrayan ve bankalar tarafından TMSF'ye ön bildirim yapılan 627 bin 885 hesap bulunuyor. Bu hesapların 436 bin 792'sini mevduat, 3 bin 82'sini katılım fonu hesapları, 188 bin 11'ini de alacaklar oluşturuyor.

Devlet kurumlarının bile "unutulmuş hesabı" var

Bu yıl, bankalarda unutulan mevduat, katılım fonu ve alacaklara ilişkin muhtelif döviz cinsinden hesapların Türk lirası karşılığı yaklaşık 120 milyon lira olarak hesaplandı.

Bu sene ön bildirimi yapılan hesaplar içerisinde bakiyesi en yüksek hesap 250 bin dolar iken, en düşük meblağın ise 1 liranın altında olduğu belirlendi.

Unutulan hesaplar sadece kişilere ait değil, şirketler, vakıflar, dernekler, siyasi partiler ile devlet kurumlarının bile bankalarda unutulmuş hesabı bulunuyor.

Zamanasimi.org internet sitesi üzerinden bankada unutulan hesaplarınızı sorgulayabilirsiniz. Yapılan açıklamayla birlikte bankalarda 10 yıldır işlem yapılmayan 627 bin 885 hesapta yaklaşık olarak 120 milyon unutuldu. Vatandaşlar ise www.zamanasimi.org/tbb adresi üzerinden bankalarda unutulan paraları sorgulayabiliyorlar
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bankada unutulan parayı sorgulama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN