'Kadının olmadığı yerde İnsan da yoktur'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Aslolan özde insan olabilmek ve kadının insan sıfatıyla kabul edilmesi. İşte o zaman eşitliği değil, adaleti tartışmaya başladığımızı göreceğiz. Adalet erkek, kadın, çocuk yaşlı demeden tüm insanları ilgilendiren bir sorundur. Unutmayınız kadının olmadığı yerde insan da yoktur

Giriş Tarihi: 8.3.2016
'Kadının olmadığı yerde İnsan da yoktur'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Ankara ATO Congresium'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen Hakİş 5. Uluslararası Kadın Emeği Buluşması'na katıldı. Erdoğan sözlerine kadınlara hitaben "Sizler bu ülkede kendi ayakları üzerinde durabileceğinizi gösteren birer kahramansınız. Sizler kadının metalaştırılmadan, istismar edilmeden, kimliğiyle, inancıyla hayatta yer alabileceğinin ispatısınız. Kadının cinsiyetinden önce insan sıfatıyla sahip olduğu hakları kullanabilmenizden dolayı saygı ile selamlıyorum" diyerek başladı. İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başlıkları:
Bizim inancımızda, kültürümüzde, kişiler insan sıfatıyla muhatap alınır. Dünyada kadın hareketleri, kadınların en çok aşağılandığı, en çok mağdur edildiği yerlerde ortaya çıkmıştır. Aslolan özde insan olabilmektir. Asıl olanın kadının insan sıfatıyla kabul edilmesi. İşte o zaman eşitliği değil, adaleti tartışmaya başladığımızı göreceğiz. Adalet erkek kadın, çocuk yaşlı demeden tüm insanları ilgilendiren bir sorundur. Unutmayınız kadının olmadığı yerde insan da yoktur. Bunun için kadın olmak peşinen imtiyazlı olmak demektir. Kadın, çocuk doğurduğu için cezalandırılmaz, tam aksine kadın çocuk doğurduğu için mükafatlandırılır. Onun için bizim değerlerimizde, inancımızda cennet babaların ayakları altında değil, annelerin ayakları altındadır. Onun için annelerin ayaklarının altı öpülür. Ben öptüm siz de öpün. İnsanoğlu kendi geleceği için, kendi bekası için kadına hak ettiği değeri vermek mecburiyetindedir. Kadına haksızlık eden tüm insanlığa haksızlık etmiş olur. Esasen mazlumla zalimin mücadelesi insanlık tarihiyle yaşıttır. Bugün dünyanın kuzeyiyle güneyi arasındaki adaletsizlik aynı mücadelenin farklı bir yansıması değil midir? Öyleyse bizim bu mücadeledeki safımız bellidir. Nasıl dünyanın her yerinde zalimlere karşı mazlumların safındaysak, adalet için onurları, haysiyetleri, hakları için mücadele eden tüm kadınların da sonuna kadar yanındayız.
Bizim medeniyetimizde emek kutsaldır, bunun için çalışanın hakkının teri kurumadan verilmesi gerekmektedir. Bu bakımdan ahilik teşkilatı çok özgün ve önemli bir kurumdur. Vakıf müessesesi de emeğin korunmasında yardımcıdır.
Şehirlerde yaşama oranı artmasıyla birlikte kadınların rollerinin değişmesinin de farkındayız. Bu kadınların ötekileştirilmesi anlamına gelmiyor. Geçtiğimiz 10 yılda kadınların, çalışanların haklarını korumak için çok önemli düzenlemeleri hayata geçirdik. Kadın istihdamının artılmasına yönelik genelge yayımladık. Kadın- Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Meclis'te faaliyete başladı.
Kadını başında örtü var, örtü yok diye ayrıma nasıl tabi tutarsın? Yıllarca bu ülkede bu yapıldı. Ayrımcılığın ta kendisi bu, bunu yaptılar. İşte bunu hamdolsun biz değiştirdik. İnsan olduğu için değer verdik, giyiminden kuşamından dolayı değil.
Hani, Türkiye'ye özgü başkanlık, Türkiye'ye özgü Anayasa diyoruz ya. İşte bu konuda da Türkiye'ye özgü bir model geliştirmek ve uygulamak mecburiyetindeyiz. Kadın haklarını illa Batı'daki formatta ve üslupta ifade etmek, savunmak, hayata geçirmek zorunda değiliz. Kendi tarihi ve kültürel birikimimiz ışığında, yanlışları düzelterek, eksikleri tamamlayarak, kadının bir insan, bir birey, bir fert olarak varlığını güçlendirecek adımları hep birlikte atabiliriz. İnanın bana böylesi çok daha etkili olacaktır.

AĞLATAN MEKTUP

Toplantıda kadın işçiler adına konuşan, Bolu'da hastanede taşeron işçi olarak çalışan Hacer Güngör, 2 yıl önce Erdoğan'a ameliyat olduğu sırada bir mektup yazdığını söyledi. Mektubunda Erdoğan için dua ettiğini belirten Güngör, duasını kürsüden okudu. Allah'tan kendi ömrünü Erdoğan'a vermesini isteyerek dua ettiğini anlatan Güngör'ün sözleri Erdoğan'ı ağlattı.

BU ZİHNİYET KADIN DÜŞMANIDIR

Cumhurbaşka nı Erdoğan CHP'li Karşıyaka Belediyesi'nin skandal Kadınlar Günü afişini de şu sözlerle eleştirdi: Birtakım çevrelerin kendi deyimleriyle 'özgürleştirmek' adına kadınları kadın yapan farklılıkları, güzellikleri, imtiyazları ortadan kaldırmaya çalıştığını görüyoruz. Bazı belediyelerin güya Kadınlar Günü için hazırladığı afişlere şahit oluyoruz. Bu topraklara yabancı ne varsa, getirip 'İşte kadın' diye sunan, inancını ve kılık kıyafetini aşağılayarak hakaret eden bu karanlık zihniyet esasen en büyük kadın düşmanıdır.

4 AY GEÇTİ HALA VERECEKLER


Şu an 3 milyon insan ülkemde. Şu ana kadar 10 milyar euro harcadık. '3 milyar euro destek vereceğiz' dediler. 4 ay geçti, hâlâ verecekler. Sayın Başbakan temenni ederim ki Brüksel'den bu parayı alarak döner. 'Mülteciler gelmesin' diyorlar. Biz denizlerden 100 bine yakın mülteciyi kurtardık.

'KATLEDİLENLERİ GÖRMEZLER'

Eğer Batı'da gerçek anlamda bir kadın hakları savunuculuğu olsaydı Suriye'de yüz binlerce kadının çocuklarıyla hayatını kaybetmesine sessiz kalınmazdı. Şov amaçlı videolarla ortalığı ayağa kaldıranlar neden Esed'in terörüyle katledilenleri; Rusya bombardımanını görmezden geliyor?

SİLAH DERSEN KUSURA BAKMA

Bu ülkede, parlamentoya girip de hâlâ terör estirenlere karşı ben, diğer siyasi partilerin, bunlar hakkında gerekli adımları geciktirmeden atmalarının gereğine inanıyorum. Geldin, girdin parlamentoya, demokratik şekilde mücadeleni ver, sözle, kalemle ver ama 'silahla' dersen kusura bakma.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kadının olmadığı yerde İnsan da yoktur'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN