Zaman'ı soydular

Aylar öncesinden, gazetenin tüm veri tabanı silinip, harddisklerin söküldüğü ortaya çıktı. 500 bin aboneyi yeni kurulan paravan gazeteye transfer eden Paralel Yapı, Kayyum'a boş gazete binası bıraktı

Zaman'ı soydular
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine Zaman gazetesini çıkaran Feza A.Ş.'ye mahkeme kararı ile atanan kayyumlar Yenibosna'daki gazete binasına girdikten sonra karşılaştıkları manzara karşısında şoka uğradılar. Kayyumların geçtiğimiz cuma günü yönetimi ele almaları ardından yapılan ilk incelemelerde, Zaman gazetesi tesislerinin adeta soyulduğu tespit edildi. İncelemede bilgisayarların harddisklerinin söküldüğü, birçok bilgisayarın ayrıca şifrelendiği tespit edildi.

ÖNCEDEN PLANLI
İncelemelerde, binanın güvenlik kamera sisteminin de çökertildiği, görüntülerin depolandığı harddiskin söküldüğü, gazetenin tüm fotoğraf, internet arşivinin, logolar dahil verilerin silindiği belirlendi. Zaman'ın Twitter ve Facebook şifrelerinin de çalındığı, buradaki takipçilerin FETÖ örgütünü destekleyen yeni kurulan Bakış Gazetesi'nin hesabına aktarıldığı öğrenildi. Abone bilgilerini de götüren paralelcilerin abone dağıtım işini Cihan Medya unvanlı bir şirkete yaptırdıkları, bu şirketin de şimdi abonelere gazete dağıtmayı istemediği anlaşıldı. Aynı şirketin Zaman'a el konulduğu gün abonelerin tümünü Bakış isimli FETÖ yayın organına kaydettiği öğrenildi.

'ORANTISIZ GÜÇ KULLANILMADI'
Bu arada İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Zaman gazetesi önündeki müdahalelere orantısız güç kullanıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu imzasıyla yapılan resmi açıklamada özetle şu ifadelere yer verildi: "Kayyumların Feza Gazetecilik A.Ş. binasına gittiklerinde, gazete önünde yaşlı kişilerin ve özellikle tesettürlü bayanların şirket yönetimi tarafından bina önünde toplanmaları sağlanıp, bina girişindeki kapıların zincirlenerek kayyumların içeri girmesini engelledikleri, bu nedenle kolluk görevlileri tarafından kayyumların görevlerini devralmalarının sağlandığı, yine ertesi gün aynı mahalde toplanan kalabalığın dağılması için kolluk görevlilerince defaatle yapılan uyarıya uyulmaması üzerine, kalabalığa su sıkıldığı, bu esnada kayan bazı şahısların düşme neticesinde hafif yaralanmalar olduğu kamuoyuna saygıyla duyurulur."

KARDEŞ GÜLEN'E YAKALAMA KARARI
Erzurum'da, FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında, "Fetullah Gülen'in kardeşine ait matbaada, paralel yapıya ait suç unsuru oluşturan birçok bilgi ve belgenin saklandığı" iddiası üzerine yapılan operasyonda bir kişi tutuklandı. Fetullah Gülen ile matbaanın sahibi kardeşi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

CİHAN'A DA KAYYUM ATANDI
İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği, Başsavcılığın talebi üzerine, FETÖ'nün haber organı Cihan Haber Ajansı ve Reklamcılık A.Ş'ye 3 kayyum atanmasına karar verdi. Hakimlik, atanan kayyumların, Feza A.Ş'ye atanan kayyumlarla aynı olduğu için ayrıca bir ücret takdirine yer olmadığı kararlaştırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zaman'ı soydular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN