Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya'yı Ukrayna'ya kim çağırdı acaba?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye’ye girerken, ’Suriye yönetimi bizi çağırdı, onun için Suriye’deyiz’ diyen Rusya, acaba Ukrayna’ya girerken acaba kendilerini kimler oraya çağırdı da Ukrayna’ya girdiler? Bunu uluslararası hukukta acaba nereye yerleştirecekler? ’Güçlüyüm, öyleyse haklıyım’ mantığıdır bu. Burada haklılık söz konusu değil" dedi.

Giriş Tarihi: 9.3.2016 20:53 Güncelleme Tarihi: 9.3.2016 22:06
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya'yı Ukrayna'ya kim çağırdı acaba?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Değerli dostum, mevkidaşım Sayın Poroşenko ile bugün gerek ikili gerekse heyetler arası Yüksek Düzeyli Konsey Beşinci Toplantısını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Kendilerini ülkemizde, başkentimiz Ankara'da ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti özellikle ifade etmek istiyorum. Tüm heyet üyelerini, heyet üyelerimizle yaptıkları görüşmelerden dolayı aldıkları netice sebebiyle de kutluyorum" ifadelerini kullandı.

Ukrayna Liderinin Türkiye ziyareti


Kritik bir dönemde gerçekleşen bu toplantının her iki ülke hakkında hayırlara vesile olmasını dileyen Erdoğan, "Gerek Ukrayna gerekse Türkiye ile ilgili son dönemdeki karşılıklı üst düzey görüşmeler gerçekten çok müstesna bir şekilde gelişmektedir" dedi.

"DEĞERLİ DOSTUMLAR GERÇEKTEN TÜM BU KONULARDA EŞ GÜDÜM VE ÖZELLİKLE İSTİŞAREDE MUTABIK KALDIK"
İkili görüşmeler ve ardından yapılan heyetlerarası görüşmelerin askeri, siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda çok verimli olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:
"Görüşmelerimizi kapsamlı bir şekilde ele alma fırsatı bulduk. Ayrıca başta Karadeniz Havzası'nın güvenliği olmak üzere ülkelerimizi ilgilendiren konuları mütalaa etme fırsatı bulduk. Değerli dostumla gerçekten tüm bu konularda eş güdüm ve özellikle istişarede mutabık kaldık. Ayrıca başta Karadeniz havzasının güvenliği olmak üzere ülkelerimizi ilgilendiren uluslararası ve bölgesel konuları mütalaa ettik. Görüşmelerimizde Sayın Cumhurbaşkanına, Türkiye'nin, Ukrayna'nın egemenliğine, Kırım'ın dahil toprak bütünlüğüne ve siyasi noktada birliğine destek vermeyi sürdüreceğine altını çizerek ifade ettim. Burada açık ve net bir şekilde tekrar ifade etmek isterim; Türkiye, Kırım'ın gayri meşru ilhakını tanımamıştır ve bundan sonra da tanımayacaktır."

BEŞTEPE'DE KRİTİK GÖRÜŞME

"SAYIN POROŞENKO LİDERLİĞİNE YÜRÜTÜLEN UKRAYNA'DAKİ KAPSAMLI REFORM VE EKONOMİK YENİLENME SÜRECİNİ ÖNEMSİYORUZ"
Rusya'nın Kırım'da uluslararası hukuku ayaklar altına aldığına dikkat çeken Erdoğan, "Biz Sayın Poroşenko liderliğinde yürütülen Ukrayna'daki kapsamlı reform ve ekonomik yenilenme sürecini önemsiyoruz. Bu süreci desteklemeye devam edeceğiz. Bu çerçevede geçen yıl sözünü verdiğimiz 50 milyon dolarlık faizli kredi anlaşması geçen Sayın Başbakanımızın huzurunda Kiev'de imzalandı. Yine sözünü vermiş olduğumuz 10 milyon dolarlık insani yardım çalışmalarımızı nihayete erdireceğiz. Muhtelif ayni yardım projelerimiz devam ediyor" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Rusya'yı Ukrayna'ya kim çağırdı acaba?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN