Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya'yı Ukrayna'ya kim çağırdı da girdi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukraynalı mevkidaşı Poroşenko ile düzenlediği basın toplantısında Rusya'ya sert tepki gösterdi: Suriye'ye girerken, 'Yönetim bizi çağırdı' diyen Rusya, acaba Ukrayna'ya girerken, kendilerini kimler çağırdı? 'Güçlüyüm, öyleyse haklıyım' mantığıdır bu

Giriş Tarihi: 10.3.2016
Rusya'yı Ukrayna'ya kim çağırdı da girdi?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Suriye'ye girerken, 'Suriye yönetimi bizi çağırdı, onun için Suriye'deyiz' diyen Rusya'ya "Ukrayna'ya girerken acaba kendilerini kimler oraya çağırdı da Ukrayna'ya girdiler? Bunu uluslararası hukukta nereye yerleştirecekler?" sözleriyle tepki gösterdi. Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki "hak ihlali" kararının gerekçesine ilişkin de "AYM yerindelik denetimi yapamaz, yapmamalıdır. AYM bu olayda kendini birincil mahkemenin yerine koymuştur" değerlendirmesinde bulundu.

BİR ÇOK ANLAŞMA İMZALANDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye- Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Beşinci Toplantısı için Türkiye'ye gelen Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko'yu dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde resmi törenle karşıladı. Ukrayna heyetinde Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırım-oğlu da yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Poroşenko, baş başa görüşmenin ardından Türkiye Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Beşinci Toplantısı'na başkanlık etti. Yaklaşık 3 saat süren görüşmelerin ardından iki ülke arasında anlaşmalar imzalandı. İki lider, Türkiye ile Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Beşinci Toplantısı sonuçlarına ilişkin ortak açıklamaya imza koydu. İki lider daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan toplantıda şunları söyledi:
ERDOĞAN'DAN AYM'NİN GEREKÇELİ KARARINA İLK YORUM!
ULUSLARARASI HUKUKTA YERİ YOK:
Suriye'ye girerken, 'Suriye yönetimi bizi çağırdı onun için Suriye'deyiz' diyen Rusya, acaba Ukrayna'ya girerken, kendilerini kimler çağırdı da Ukrayna'ya girdiler? Bunu uluslararası hukukta acaba nereye yerleştirecekler? 'Güçlüyüm, öyleyse haklıyım' mantığıdır bu. Burada haklılık söz konusu değil. Uluslararası camia, Rusya'nın Suriye'deki yaklaşımını ele alıp gereğini yapmalıdır.

VERİLECEK DESTEK MÜLTECİLERE:
(Türkiye ile AB arasındaki zirvedeki tekliflerle ilgili) Bu verilecek destek Türkiye Cumhuriyeti bütçesine değildir. Verilecek destek sadece mültecilere yapılacak yatırımlara ve onlara yönelik harcamalara aittir. Şu ana kadar yapılan yatırım 10 milyar doları bulmuştur. Buna yönelik de değil. Çünkü buna yönelik olsa AB yeni projeler istemez. Proje üzerinden yardımdan bahsediliyor. Yapmış olduğumuz yatırımlar üzerinden verilecekse bu yardım, AB elemanlarını görevlendirir, bizdeki 22 kampa gelirler. Eğitimde, sağlıkta, altyapı, üstyapı yatırımlarıyla ilgili harcama ortada. İş bilen adamlarını gönderirlerse zaten rakam ortaya çıkacaktır. Ama dert o değil. Dert bundan sonra ne yapılacak, ona göre mali destek vereceklerini söylüyorlar. 4 ay geçti henüz bir şey yok. Bu yıl içinde 3 milyar euronun geleceğinden bahsediliyordu. Bakalım kalan 8 ay içinde gerçekten bu para gelecek mi? Onun için ben Cumhurbaşkanı olarak gücenmesinler ama açık, net bir şey söylüyorum. Bu desteği yardımı görmeden destek geldi demem.
10 SORUDA UKRAYNA LİDERİNİN TÜRKİYE ZİYARETİ

'GEREKÇEYİ İZAHTA EPEY ZORLANDILAR'

(Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki gerekçeli kararı) AYM 33 sayfalık bir gerekçeli karar açıklamış. Herhalde gerekçeyi izahta zorlandılar. Ben Anayasa'nın 104. maddesinin bana yüklemiş olduğu sorumluluğunun gereğini yerine getirmekteyim. Anayasa'yı gözetmek benim asli görevlerimden bir tanesidir. Bu çerçevede görüşlerimi açıkladım. AYM bireysel başvurularda yargı yolunun tüketilmesini beklemek durumundadır. Yerindelik denetimi yapamaz, yapmamalıdır. AYM bu olayda kendini birincil mahkemenin yerine koymuştur. Yargıtay gibi bu noktada inceleme yapması doğru değildir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rusya'ya zor soru!


KIRIM'IN GAYRİ MEŞRU İLHAKINI TANIMIYORUZ

Türkiye, Kırım'ın gayrimeşru ilhakını tanımamıştır, bundan sonra da tanımayacaktır. Rusya'nın Kırım'da yaptığı uluslararası hukuku ayaklar altına alması hiçe sayılmıştır. Ukrayna'ya desteğimiz sürecek. Diğer ülkeler de destekte bulunmalı. Ukrayna ile aramızdaki ilişkilerin en önemlisi Kırım Tatarlarının durumudur. Görüşmelerimizde Kırımlı kardeşlerimizin sıkıntılarını ele aldık. Kırım'daki yasadışı durumun aşılması için eş güdüm içerisinde hareket edeceğiz. Ukrayna topraklarının yabancı askeri unsurlardan arındırılması için bir kez daha çağrıda bulunuyorum.

AYM'nin gerekçeli kararına Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ilk yorum

BEŞTEPE GÖNÜL KÖPRÜSÜ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'yı Ukrayna'ya kim çağırdı da girdi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN